'2006'da Almanya'da olmaliyiz'

  • Giriş : 08.11.2005 / 00:00:00

ISTANBUL - Cihan Haber Ajansi tarafindan hazirlanan ve yerel kanallarda yayinlanan Anadolu'da Spor programi bu hafta Milli Takimlari Bassorumlusu Fatih Terim'i konuk etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terim ayrica 2006 yilinda baslatilacak olan okullarda Futbol egitiminin müjdesini de verdi.
Yaklasik bir yildir yayinlanan Anadolu'da Spor Programi'na konuk olan Terim, konusmasinda Türkiye için Play off maçlarinin önemine dikkat çekti. Terim, "2006'da mutlaka Almanya'da olmaliyiz. Isviçre'yi yakindan takip ediyorum. Basarmayi istiyor. Hirsli ve son dönemlerde çok iyi ancak biz de istiyoruz ve Isviçre'yi yenecegiz." dedi.

Terim, Türk futbolunda 1996 ruhunun tekrar yakalanacagini ve bunun için ekip olarak çalismalara basladiklarini hatirlatti ve önümüzdeki aylarda futbolun okullarda egitimine baslanacagini müjdeledi. Terim sunlari söyledi: "50 bin ilkögretim okulunda okuyan 10 milyon ögrenci var. Bu hem erkek hem bayan milli takimlari için büyük bir kaynak. Ama biz bunlara ulasamiyoruz. O yasak bu yasak veya saha yok. UEFA'nin ve Futbol federasyonunun bu konuda önemli bir projesi var. Ögrencilerin cumartesi pazar gibi derslerini etkilemeyecek vakitlerde onlari beden egitimi ögretmenlerinin destegiyle egitecegiz. Biz bu egitimi önemsiyoruz.Önümüzdeki aylarda da projeye baslayacagiz"

Avrupa'da 5-6 milyonluk Türk nüfusuyla küçük bir devlet nüfusuna ulasildigini ifade eden Terim, gurbetçi futbolcularin önemli bir kaynak oldugunu onlari milli takima kazandirmaya çalisacaklarini kaydetti.

Ünlü teknik adam, kasim ayinda Almanya basta olmak üzere bütün Avrupa'yi tarayarak zaten ayyildizli formayi giymeye can atan gurbetçi oyunculari tespit edeceklerini söyledi.

Isviçre Milli Takimi'nda oynamasi gündemde olan Hakan ve Murat Yakin kardesler'le ilgili de Fatih Terim, söyle dedi: "Herkes isini yapacak. Isviçre onlara kucak açmissa aslanlar gibi oynayacaklar. Kimse onlardan oynamamalarini istemiyor. Onlarin en iyi sekilde oynamalarini istiyoruz."

Milli Takimlar Bassorumlusu Fatih Terim, Isviçre maçlariyla ilgili olarak da karsilasmalara ekip olarak çok iyi hazirlandiklarini play off'u bir bütün olarak düsündüklerini söyledi. Ilk maçin deplasmanda olmasini avantaj olarak degerlendiren tecrübeli teknik adam, Istanbul'daki maçin sonunda mutlu sona ulasacaklarina inandiklarini söyledi. Terim ayrica, bu inanci futbolcularinda da gördügüne dikkat çekti. Terim, Arnavutluk maçi kazanildiktan sonra hiçbir oyuncusunun zafer sarhosu olmadigini, sadece dünya kupasi yolunda bir engeli asarak play off"a kalmanin ciddiyeti içinde davrandiklarini sözlerine ekledi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious