24 saatte 24 ABD askeri öldürüldü

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Amerikan ordusu, Irak'ta önceki gün en kanlı günlerinden birini yaşadı. Son 24 saat içinde 24 ABD askeri öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu arada Newsweek dergisi ABD halkının yüzde 68'inin Irak'a daha fazla asker gönderilmesine karşı olduğunu yazdı. Yeni yılla birlikte asker sayısını artıran ABD ve Irak askerlerinin Şiilere yönelik operasyonları da devam ediyor. Operasyon sırasında bir yardımcısı tutuklanan Şii lider Mukteda El Sadr, hükümeti boykot etmeye son vereceğini açıkladı.

ABD, K.Irak’ta üs kuracak

ABD ordusunun, Kuzey Irak’ta bulunan Karadağ bölgesindeki bazı köylerin tahliye edilmesini istediği ileri sürülüyor. İddialara göre, ABD ordusu bölgede büyük bir askeri üs inşa etmeyi planlıyor. İddia, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Partisi Kürdistan Yurtseverleri Birliği’nin internet sitesinde yer aldı. Habere göre, Süleymaniye’ye bağlı Karadağ bölgesindeki bazı köylere asker taşıyan ABD uçakları indi. Keşif yapan ABD askerleri, bölgedeki 12 köyün boşaltılmasını istedi.

‘Amerika Irak’tan giderse Türkiye Tahran’la çatışır

İSRAİL’de yayınlanan Haaretz gazetesi, ABD’nin 2008 yılının ikinci yarısında Irak’tan çekilmeye başlayacağını, bunun da işgalden daha büyük bir hata olacağını öne sürdü. Gazete, ABD’nin Kuzey Irak’ı terk

etmesi halinde “Türkiye ile İran’ın çatışmasının olasılığının büyük olduğunu” iddia etti. Yorum haberde, “Kuzeyde bir Amerikan varlığı, zaruridir çünkü Kürtlerin korunmaması halinde bir bölgesel çatışma için reel potansiyel var. Amerikan varlığı, Kürtlerin bağımsızlığı arayamayacağı garantisi olacak. Bu önemli çünkü Türkiye ve İran’ı uzakta tutacak. Türkiye sık sık Kuzey Irak’ta maceraya atılma eğilimi gösterdi. Böyle bir şey, sadece Kürtler tarafından tolere edilmeyecek, İran da şimdiden kayıtsız kalmayacağını belirtmiş bulunuyor” diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious