% 47 oy aldığınızı artık söylemeyin

% 47 oy aldığınızı artık söylemeyin.11457
  • Giriş : 22.12.2007 / 08:38:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 09:48:41

Siyasetin bayram geleneği, 2.gün buluşmasında ilginç diyaloglar duyuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün gerçekleştirilen Kurban Bayramı ziyaretlerine CHP'nin AK Parti'ye yaptığı rica damgasını vurdu: "Yüzde 47 oy aldığınızı artık söylemeyin." AK Parti ise buna karşılık CHP'den 'korku siyaseti'ni bırakmasını istedi.

Kurban Bayramı'nın ikinci gününde partiler arasında karşılıklı bayramlaşma ziyaretleri yapıldı. En ilginç bayramlaşma CHP Genel Merkezi'nde yaşandı. CHP'de misafirleri, Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ve MYK Üyesi Sinan Yerlikaya ağırladı. Cevdet Selvi, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli ve Zeynep Karahan Uslu'dan oluşan AK Parti heyetini kabulünde, 2008 bütçesi, kayıt dışı ekonomi ve işsizlik konularında hükümeti eleştirdi. Parlamento çalışmalarında AK Partili milletvekillerinin sık sık muhalefete "Yüzde 47 oy aldık, ne konuşuyorsunuz?" dediğini savunan Selvi, bunun rahatsız edici olduğunu vurguladı. Selvi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da ilk günden bu yana muhalefet partilerini suçladığını ifade etti. CHP olarak önerisi olmayan bir eleştiri getirmediklerini öne süren Selvi, yolsuzluk ve yoksulluğun önüne geçilmesi için dokunulmazlıkların kaldırılmasını istedi. Selvi, AK Parti milletvekillerinin 'yüzde 47 söylemi'ne ise son vermeleri ricasında bulundu. Selvi'nin ricasına cevap AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli'den geldi. Yüzde 47 oy oranını üstünlük olarak görmediklerini belirten Gedikli, "Siz de korku siyaseti yapmayı bırakın." dedi. Gedikli, aldıkları oy konusunda mütevazı davrandıklarını vurgularken, Başbakan'ın, geçmişi suçlamadığını anlattı: "Biz enkaz edebiyatı yapmıyoruz. Sadece geçmişteki rakamlarla günümüzdeki rakamları kıyaslıyoruz." Selvi'nin ekonomideki gelişmelere ilişkin eleştirilerine de cevap veren Gedikli, kayıt dışı ekonominin 30 yıldır sürdüğünü, AK Parti döneminde ise bu konuda bir azalma yaşandığını aktardı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre işsizlik oranlarının düştüğüne dikkat çeken Gedikli, yatırımların teşvik edilmesi konusunda yeni bir çalışma içinde olduklarını açıkladı. CHP'li Selvi, işsizlik ve yoksulluk hakkında konuşurken AK Partili Zeynep Karahan Uslu'ya, "Zeynep Hanım, Allah sizi inandırsın." diye seslenince, Uslu, "Ben size de inanırım." karşılığını verdi.

CHP ile MHP arasındaki bayramlaşmada, TSK'nın Kandil operasyonu konuşuldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Şefkatli, TSK'nın operasyonunun Türk halkını rahatlattığını belirtirken, sonuçlarının düşündürücü olduğunu ileri sürdü. PKK'ya lojistik anlamda büyük darbe vurulduğunun kesin olduğunu belirten Şefkatli, "Millet bu bayrama psikolojik anlamda mutlu girdi. Çok güzel bir ülkemiz var. Bunun kıymetini bilelim." dedi. CHP'yi Hür Parti, DSP, Saadet Partisi, BBP, SHP, İP ve Anavatan heyetleri de ziyaret etti.

AK Parti'de deprem konuşuldu

AK Parti Genel Merkezi'ndeki bayramlaşmada daha çok Ankara'da meydana gelen deprem konuşuldu. AK Parti'de misafirleri Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, Ankara milletvekilleri Faruk Koca ve Zeynep Dağı ağırladı. DSP'lilerin ziyaretinde AK Parti'nin yeni genel merkez binası gündeme geldi. DSP'lilerin yeni bina için 'hayırlı olsun' dilekleri üzerine Haluk İpek, daha önce Bülent Ecevit'in koruma müdürlüğünü yapan İzmir Milletvekili Recai Birgün'e "Rahmetli Ecevit böyle bir bina düşünür müydü?" diye sordu. Birgün, "Partiler için büyük bir binaya gerek olmadığına inanırdı, müsriflik olarak bakardı." karşılığını verdi. MHP ve CHP heyetlerinin ziyaretlerinde ise sohbet konusu Bala'daki deprem oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious