900 hektar yandı kül oldu

 900 hektar yandı kül oldu.7394
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Kaş ilçesinde yaklaşık 5 gündür devam eden orman yangının yanan alan miktarı 900 hektara kadar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaş'ta Kıbrıs Deresi olarak adlandırılan kanyonda başlayan ve sarp kayalık bir bölge olması nedeniyle karadan müdahale edilemeyen yangını havadan söndürme çalışmaları sürüyor. Daha önce 2 ile dört arasında değişen sayıda helikopterin müdahale ettiği yangında şu anda 6 helikopter görev yapıyor. Mersin, Isparta, Eskişehir ve Ankara'da arazöz ve orman işçilerinin destek olarak katıldığı söndürme çalışmaları, devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, yanan miktar 900 hektarı buldu. Karadan söndürülemeyen yangını sadece çevresi açılarak başka alanlara sıçraması engellenmeye çalışılıyor. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, en az zararla atlatmak için çalıştıklarını söyledi. "Bir tek ağaç dahi kurtarabilirsek diye en dar çemberi oluşturmaya çalışıyor. Böyle bir mücadele şekli dünyanın hiçbir yerinde yok. Avrupa'da bile yanan alanın çevresi genişçe çevrildikten sonra kendi halinde yanmaya terk ediliyor bu tip yangınlar. Biz ise bir taraftan etrafını çevirirken diğer taraftan da havadan müdahalelerle söndürmeye çalışıyoruz." dedi.

Yerleşim yerlerine sıçrama tehlikesi henüz bulunmayan yangında 13 dozer, 33 arazöz, 7 su tankı, 18 ekip, 2 mazot tankeri, 300 işçi, 45 teknik elemanın yanı sıra, 450 köylü söndürme çalışmalarında görev alıyor. Genelde yabani keçilerin yaşadığı bölgede telef olan hayvan miktar konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious