'AB Ilerleme Raporu TBMM'de tartisilsin'

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, "2005 Ilirleme raporu ile daha önceki belgeleri de serin kanli bir sekilde degermendirmemiz lazim. Içinden bazi cümleleri çikararak çok olumlu, çok parlak, pembe bir tablo da çizilebilir, sadece olumsuzluklari ele alarak çok olumsuz bir raporda denilebilir. Biz CHP olarak diyoruz ki; bu rapor hem olumlu, hem olumsuz. Türkiye'ni temel devlet yapisiyla bagdasmayan unsurlari da içeriyor" dedi. Raporda, meclisteki dokunulmazliklarin kaldirlmasina deginilmesi, devlet memurlarinin uymasi zorunlu ahlak kurallarinni seçilmis insanlara da uygulanmasi önerisi ve egitim, saglik, çevre, ekonomi alanlarinda oldugu gibi fikri hürriyetler, insan haklari gibi olumlu konularin da yer aldigini kaydeden Öymen, bunun yaninda uygulanmasi sakincali olabilecek unsurlarin da olduguna dikkat çekti.

Öymen açiklamasinda su ifadelere yer verdi: "Kisris konusunda Rum gemilerine limanlarinizi, Rum uçaklarina hava alanlarinizi açin deniliyor. Bu bir sarttir. Raporda Türkiye'nin Güney Kibris'la iliskilerini normallestirmesi, yani hukuken Güney Kibris'i tinimasi isteniyor. Kibris meselesinin çözümü için Rumlarin istegini öneriyor. Türkiye'nin tezi olan Kibris devletini kuran anlasmalara ise atifta bile bulunulmuyor. Rapordaki azinliklar bölümü de endise verici. Lozan'in kurdugu sitemin yetersiz oldugu belirtiliyor. Lozan'da azinlik olarak taninmayan bazi gruplarin azinlmik olarak taninmasi isteniyor. Bu daha önce etk raporunda da yer almisti ve biz bunu Meclis'te söyledigimizde Disisleri Bakani 'Yok biz bu ifadeleri çikarttik' demisti, ama bu ifadeler metinde yer aliyor."

Raporda, sivil ve asker iliskileri bölümünün önceki katilim ortakligi belgesine nazaran daha da agirlastirildigini belirten Öymen, bu arada Türkiye'nin çok reform yaptigini, yasa çikardigini, MGK'nin yapisini degistirdigini hatirlatti. Öymen, Güneydogu Anadolu bölümünde köy koruculugunun kaldirilmasi isteminin de günümüzde Türkiye'nin güvenlik çikarlari dikkate alinmadan rapora eklenmis bir hüküm oldugunun altini çizerek söyle devam etti: "Bu raporun olumlu yanlarini gördügümüz gibi olumsuzluklari da görmeliyiz ki elbirligiyle çözelim. Çözüm yeri TBMM'dir. Hükümet getirecek Meclis'te tartisacagiz. Mesela, dokunulmazliklarin kaldirilmasi, sendikal haklarin iyilestirilmesi, kadin haklari, çocuk isçilerin durumu gibi pek çok sosyal konu, zaten yapmamiz gereken konular. Bu konularda hiç gecikmeden gerekli yasalari hemen çikartmaliyiz. Ama basta Kibris olmak üzere Türkiye'nin çikarlariyla, diger Avrupa üykelerinin uygulamalariyla bagdasmayan taleplere de Meclisimiz tavir alacaktir, almalidir.

Kibrizs konusunda deyecegiz ki, Kibris'a protokolün uygulanmasini biz ancak Kibris meselesi çözümlenince gerçeklestirebiliriz. Bunun için rezerv koyacagiz. Diger ülkelere hemen uygulayabiliriz ama, madem ki Kofi Annan Plani'nin uygulanmasi isteniyor, o planda yeraldigi gibi bugünkü Rum Yönetimi yerine, Türklerden ve Rumlardan olusan yeni bir devlette israr edecegiz. Karsi taraf bunu reddediyor. Meclis'te bu konular birlikte raporda yer alan konulari da konusmaliyiz.

Mesela çelik sektörünü Türkiye desteklemesin deniliyor. Ama bir çok alanda AB kerdi firmalarini destekliyor. Örnegin, Airbus uçaklarina finansal destek saglaniyor. Bu bir himay degil mi? Amerika çelik sanayiini destekliyor ama Türkiye'ye sen destekleme deniliyor. Bu konular iç politika degildir, olmamalidir. Bunlar milli meselelerdir. Bu davayi birlikte yürürsek basariya ulasiriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious