Abdullah Gül'e 'Kral Abdullah' protokolü uygulandı

 Abdullah Gül'e 'Kral Abdullah' protokolü uygulandı.13655
  • Giriş : 03.12.2007 / 08:43:00

Pervez Müşerref, Gül çiftini uçağın kapısına kadar gelerek karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan’da Genelkurmay Başkanlığı’nı bırakıp sadece Devlet Başkanı olarak yemin eden Pervez Müşerref’in ilk resmi konuğu, Cumhurbaşkanı Gül oldu. Müşerref, sürpriz yaparak havalimanında çok sıcak karşıladığı Gül’ü kendi makam aracına davet etti. Hayrünnisa Gül de, Sehba Müşerref ile birlikte ayrı bir araçla alandan ayrıldı.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in resmi konuğu olarak dün yerel saatle 16.45’te İslamabad’a geldi. Gül ve eşini, Chaklala Askeri Havaalanı’nda, sürpriz yaparak bizzat Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile eşi Sehba Müşerref törenle karşıladılar. Havalimanındaki törende 21 pare top atışı yapılırken, Gül ve Müşerref ile eşleri, ’kardeş olarak’ samimi bir şekilde kucaklaştı.

YOĞUN GÜVENLİK

 Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanlığı’nı bırakan ve ülkesinde çalkantılı bir dönem yaşayan Müşerref’in Gül’ü karşılaması sırasında ve geçtikleri güzergáh boyunca çok geniş ve sıkı güvenlik önlemleri alındı. Müşerref, Gül’ü makam aracına alarak ikámet ettiği Serena Oteli’ne götürdü. İki ülke devlet adamlarının eşleri de, ayrı bir araçla yine birlikte otele gittiler.

İLGİNÇ YORUM

 Gül’ün gezisi, Pakistan basınında da günün konusu oldu. Down gazetesindeki, ’Biri asker Cumhurbaşkanı olmak istedi, diğerinin Cumhurbaşkanı olması askerlerce bir süre engellendi’ yorumu dikkat çekti. Gül’ün Pakistan gezisi, aynı zamanda, Pakistan’ın kuruluşunun 60. yılına rastladı. Müşerref’in askeri üniformasını çıkarmasından sonra kendisini resmen ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı da Gül oldu.

ÖZEL ÖNEMİ VAR

Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyareti, on yıldır ülke dışında olan Pakistan’ın iki eski başbakanı Benazir Butto ve Namaz Şerif’in ülkelerine dönmesinin hemen sonrasına rastladı. Sıkıntılı bir sürecin ardından 8 Ocak 2008’de genel seçime gidilecek Pakistan’da, Gül’ün ziyaretine ayrı bir önem atfediliyor. Pakistan tarihinde ilk kez askeri darbe yaşanmadan 5 yıllık demokratik dönem tamamlanarak genel seçim yapılmış olacak. Müşerref, 3 Kasım’da olağanüstü hal ilan etmişti. Ancak bunun 16 Aralık 2007’de kalkacağını duyurdu.

BUTTO’YA TELKİN

Müşerref, dün akşam Gül onuruna resmi bir yemek verdi. Gül için bugün ayrıca resmi karşılama töreni düzenlenecek. İki devlet başkanı başbaşa görüştükten sonra heyetlararası görüşmelere başkanlık edecek. Gül, daha sonra Pakistan Milli Anıtı’na çelenk koyacak ve ağaç dikme törenine katılacak. Gül, bugün iki eski başbakan ve muhalefet liderleri Benazir Butto ile Namaz Şerif’i ayrı ayrı kabul ederek görüşecek ve ülkenin sıkıntılı dönemi atlatmasında liderlere düşen sorumluluğu hatırlatacak. Gül’ün, rejimin demokratikleştirilmesi yolunda bazı telkinlerde bulunması bekleniyor.

Yetki gerektikçe kullanılıyor

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, sınırötesi operasyon için Genelkurmay Başkanlığı’na verilen yetkinin gerekli görüldüğünde kullanıldığını söyledi. Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in daveti üzerine bu ülkeye gittiğini belirterek, Türkiye’nin, Pakistan’ın terörizmle mücadelesini ve demokratikleşme sürecini güçlü bir biçimde desteklediğini söyledi. Bir gazetecinin, sınır ötesi operasyon hakkındaki değerlendirmesini sorması üzerine Gül, konuyla ilgili açıklamaların daha önce yapıldığını hatırlatarak, "Yetkiler verildi, bu yetkiler çerçevesi içinde gerekli görüldüğünde kullanılmaktadır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious