Ahmedinejad en çok onu beğeniyor

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

İran'ın Persepolis takımının teknik direktörü Mustafa Denizli, görev yaptığı İran'da şiddet sorunu bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Antalya'da düzenlediği 44. Yıl Sporun Zirvesi seminerinde yaptığı konuşmada, iki ülke futboluna bakıldığında Türk futbolunun bir hayli önde olduğunun söylenebileceğini kaydetti.

İran'ın, Türk futbolunun 70'lı yılların sonuyla, 80'li yılların başında geçirdiği dönemi yaşadığını anlatan Denizli: “Buna karşılık, İran'ın elinde bulundurduğu ve çıkarmaya devam ettiği yetenekleri var. Avrupa'da 25, Körfez ülkelerinde de 15 İranlı futbolcu oynuyor. Futbol açısından yetenekli bir ırk. Öküz altında buzağı arandığı için Türkiye'ye oyuncu tavsiye etmekte zorluk çekiyorum. Komisyoncu teknik direktör sınıfına sokmasınlar diye” dedi.

Mustafa Denizli, çalıştırdığı takımın taraftarlarının bir maçta hakeme Türkçe “aptal hakem” anlamına gelecek bir tezahüratta bulunduğu için 1 maç seyircisiz oynama cezası aldıklarını belirterek şöyle konuştu: “İran futbolunda şiddet yok. Kirlilliğe ilişkin ise orada bulunduğum süre içinde hiç birşey duymadım. Saha içinde de böyle bir gözlemim olmadı. Benim Derwall ile Galatasaray'da çalıştığım dönem, genel olarak Türk futbolunda bir milat kabul ediliyor. İran'da çalışmaya başladığım dönem de İran'da aynı şekilde görülüyor. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad takımımızın taraftarı, futbolu seviyor. En beğendiği teknik direktör olarak da beni gösterdi. İran'da futbola ilgi çok büyük. Dünya Kupası finallerine katılmayı hak ettikleri gün Tahran caddelerinde 5 milyon kişi vardı. Maçlarımızı ortalama 60 bin seyirciye oynuyoruz. 15 tane günlük spor gazetesi çıkıyor.”

Denizli, farklı yardımcı antrenörlerle çalışmasına dikkat çekerek, ”geçimsiz misiniz ?” diye soran bir gazeteciye de “Geçimsiz olabiliyorum. Ben hep yanımda Derwall'in yanındaki Mustafa Denizli'yi görmek istiyorum. Derwall ile ben Futbol adına tartışıyordum. Yardımcım da sürekli çalışacak, gelecek benimle tartışacak. Zaten teknik direktörlük öğretilen değil, öğrenilen bir meslektir” cevabını verdi.

Farklı ülkelerde çalışması nedeniyle 4 dili konuşabildiğini anlatan Denizli, teknik direktörlerin tercümanlarına ilişkin bir soru üzerine ,”Erdal Keser'in Galatasaray'da saha içi çalışmasını fevkalede iyi buluyorum ama masalarda çevirmenliğine sıcak bakmıyorum” dedi. Mustafa Denizli, Beşiktaş'tan resmi teklif alıp almadığına ilişkin bir soruyu da, “Bir teknik direktör resmi teklif aldıysa, o takımın başında teknik direktör yok demektir. Çok saygın bir teknik direktör varken, teklif olmaz” diye cevapladı.

İran'a gitmeden önce Yunanistan'tan bir takım ile anlaştığını belirten Denizli, “Yunanistan'da çalışamamam şanssızlıktı. Çok güçlü bir başkan anlaştığımız gün, işleri bozulduğu için dönmemek üzere ABD'ye gitti” dedi.
Oturumun sonunda TSYD Başkanı Esat Yılmaer, Denizli'ye plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious