Ahmet Türk Kürtçe'den yargılanacak

 Ahmet Türk Kürtçe'den yargılanacak.11758
  • Giriş : 13.06.2009 / 23:59:00

Kürtçe konuşma yapan Ahmet Türk, için verilen takipsizlik kararı kaldırıldı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Digor Savcısı Ömer Tütüncü'nün Siyasi Partiler Kanunu'nda düzenlenen Kürtçe propaganda yasağının hükümsüz kaldığına ilişkin kararı tartışılırken Sincan'dan aksi yönde bir karar geldi. MHP'li Oktay Vural, DTP'li Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş'ın grup toplantısında Kürtçe konuşmaları üzerine Ankara Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusuna “takipsizlik” kararı verilmesi üzerine, bu kararın kaldırılması için Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme Başkanı Taner Ünlütürk, önceki gün takipsizlik kararını kaldırdı.

Kararda, savcılığın takipsizlik kararının “TBMM'de hangi dille konuşulabileceği konusunda Anayasa'da açık bir düzenleme bulunmadığı” gerekçesine dayanıldığı hatırlatılarak “Bu gerekçe, Anayasa'nın 3. maddesindeki 'Devletin dili Türkçe'dir' hükmü karşısında yasal dayanaktan yoksundur” denildi. Ünlütürk, savcılığın grup toplantısındaki konuşmaların propaganda sayılmayacağına ilişkin gerekçesine karşılık, TBMM TV'den canlı yayınlandığı için grup toplantısının propaganda sayılacağını savunarak Türk ve Demirtaş hakkında dava açılması gerektiğine karar verdi.

Hakim Ünlütürk'ün canlı yayınlanması nedeniyle grup toplantılarını “propaganda faaliyeti” olarak görmesine karşılık, Türk'ün Kürtçe konuşmaya başlaması üzerine TBMM TV canlı yayını kesmişti. Konuşma bu yüzden canlı yayına sadece birkaç kelime ve 6 saniye süreyle yansımıştı. Ünlütürk, iki “şüpheli” hakkında, 6 aydan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açılması gerektiğini belirtti. Mahkemenin bu kararı kesin nitelik taşıyor. Karara göre savcılık, Türk ve Demirtaş hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlamak zorunda.

'Kürt sorununun çözümü konusunda gelişme yok'

Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi'nde konuşan DTP lideri Ahmet Türk, “Kürt sorununun çözümü konusunda

çok da umut verici gelişmeler yok. Ancak çözüm tartışmaları da gündeme oturmuş. Ancak ülkeyi yönetenlerin tatmin edici bir projeyi ortaya koymadıklarını görüyoruz. Bu da çözümsüzlüktür.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*