Almanya, 61 Türk işçiyi sınır dışı etti! Neden?

 Almanya, 61 Türk işçiyi sınır dışı etti! Neden?.3324
  • Giriş : 29.06.2007 / 10:55:00

Almanya, çalıştıkları inşaat firması iflas eden, vize süreleri dolunca 61 Türk işçiyi sınır dışı etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşçilerden birinin sınır dışı edilirken Alman polisinin elinden kaçtığı belirtildi.

İşçiler, THY'nin tarifeli uçağı ile sabaha karşı saat 03.00 sıralarında İstanbul'a getirildi. Atatürk Havalimanı'na perişan halde inen işçiler, yaşadıkları sıkıntıyı anlattı. Trabzonlu 61 kişi, yine sahibi Trabzonlu olan firma sahiplerince, Almanya'da iş çalışırken dolandırıldıklarını ileri sürdü.

Şener Öztürk isimli bir işçi, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile anlaşmalı DKT adıl firma aracılığıyla Almanya'ya gittiklerini belirterek, ''Mevsimlik işçi olarak iş merkezi yapıyorduk. Dört ay kadar önce ekmek parası kazanmaya gittik, mağdur olup geri döndük. Firma bize 100'er 200'er euro harçlık dışında hiç para vermedi. Pasaportlarımızda İş ve İşçi Bulma Kurumu damgası olduğu halde Hannover'deki Türk konsolosluğu 'biz size yardımcı olamayız' dedi ve ilgilenmedi. Biletlerimizi Alman polisi aldı''dedi.

Mehmet Topal da, ''Şirket iflas etti. Bize sahip çıkılmadı. Paramızı alamadık. Konsolosluk bilet alamayacağını söyledi. Alman polisi yardım fonundan aldığı biletlerle bizi gönderdi. Cebimizde hala para yok. Almanya'dan geldik parasızlıktan şimdi de memleketimize gidemiyoruz. İflas eden şirketin, İşçi Bulma Kurumu'na yatırdığı teminata el konulmasını bekliyoruz'' diye dert yandı.

Ertan Çelik de, ''İnsan hakları diyorlar ama hiç alakası yok mağdur olduk ardından sınır dışı edildik'' dedi. İşçi Kemal Erdoğan ise, çöpçülük yapan bir Alman'ın sigara almaları için 20 euro vererek kendilerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious