Almanya'ya vizesiz girişin önü açılıyor!

 Almanya'ya vizesiz girişin önü açılıyor!.6579
  • Giriş : 19.03.2009 / 16:06:00
  • Güncelleme : 19.03.2009 / 16:13:42

Türk vatandaşlarının, Almanya'ya üç aylık seyahatleri için vize almamalarının önü açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman Federal Parlamento'sundaki Sol Parti Milletvekilleri Sevim Dağdelen ve Prof. Norman Paech işbirliği ile yöneltilen bir soru önergesine Federal Hükümetin verdiği yanıta göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üç aydan kısa seyahatler için Almanya'ya vizesiz gelebilecek.

Dağdelen, yaptığı yazılı açıklamada, partisinin mecliste sözlü olarak sunduğu soru önergesine karşılık Alman hükümetinin verdiği yanıtta, Türk vatandaşlarının 'hizmet sunumu özgürlüğünden istifade ederek kısa süreli' olarak Almanya'ya vizesiz giriş yapabileceğini dolaylı yoldan doğruladığına dikkati çekerek, 'Çok sayıda Türk vatandaşı Almanya'ya vizesiz girebilir' ifadesini kullandı.

Soysal kararının, 1 Ocak 1973 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye ve AB arasındaki Ortaklık Anlaşması'ndan sonra Türk vatandaşları için sıkı bir vize uygulamasına gidilemeyeceğini öngördüğünü kaydeden Dağdelen, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının ise 1980 yılında yürürlüğe girdiğini, bu nedenle Avrupa Adalet Divanı'nın da bu uygulamanın Ortaklık Anlaşması ek protokolüne uygun olmadığına karar verdiğini belirtti.

Söz konusu karar doğrultusunda Türk turistlerin, iş adamlarının, sanatçıların ve Almanya'da tedavi görmek isteyen vatandaşların da Almanya'ya belirli bir süre için vizesiz giriş yapabileceğini savunan Dağdelen, Alman hükümetinin, bugüne kadar Avrupa Adalet Divanı kararını sadece kamyon şoförlerine yönelikmiş gibi göstermeye çalıştığını, ancak hükümetin, partisine verdiği yanıtta da olduğu gibi bu özgürlüğün tüm hizmet sektörü için geçerli olduğunu doğruladığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*