"Anlık istihbarat çok iyi gidiyor!"

  • Giriş : 13.12.2007 / 15:27:00
  • Güncelleme : 13.12.2007 / 16:45:45

Eskişehir'e gelen ABD Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson,önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Büyükelçisi Wilson Türkiye ile ABD arasında, PKK terör örgütüne yönelik anlık istihbarat paylaşımının çok iyi gittiğini belirterek, " Türkiye'ye yararlı bilgiler sunuyoruz. PKK ilk defa Türkiye de ve Kuzey Irak'ta hoş karşılanmadığını gördü" dedi.

ABD'nin Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek verdiğini ve bu desteğini halen devam ettirdiğini vurgulayan Wilson, eve dönüş yasasıyla ilgili olarak da, bunun Türkiye'nin kendi arasında yapacağı görüşmeler ve demokratik süreç izleyerek alması gereken kararlar olduğunu vurguladı.

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir'e gelen ABD Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, Vali Kadir Çalışıcı'yı makamında ziyaret etti.

Çalışıcı ile bir süre görüşen Wilson'un ziyareti sırasında Valilik çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Çalışıcı, Wilson'a Lületaşı'ndan yapılmış pipo, büyükelçi de Vali ye ABD yi anlatan bir kitap hediye etti.

Ziyaret sonrasında Valilik çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Wilson, Türkiye ve ABD'nin PKK terör örgütü konusunda 7 yıldır ortaklaşa çalıştığını söyledi.

ABD'nin PKK sorunu, Türkiye'ye verdiği zarar ve sıkıntıların farkında olduğunu belirten Wilson, "Bunu yenmek için Türkiye ile mücadele ediyoruz. Bush ve Erdoğan görüşmesinin ardından PKK konusunda çok sıkı çalışmaya başladık. Bu ikili çalışmanın ardından PKK ile mücadele konusunda somut sonuçların alındığını görüyoruz." diye konuştu.

Bir gazetecinin " Anında istihbarat paylaşımı sürecinin gidişatı nasıl" şeklinde soruya Wilson, " Bu sürecin iyi gittiğini düşünüyorum. Bu ülkenin halkına ve korunmasına yardımcı olmak üzere Türk yetkililerine faydalı ve yararlı bilgiler sunuyoruz. Ama kahin değilim geleceği tahmin etmekte iyi değilim. Fakat uzun süredir ilk defa PKK şu gerçeği anladı. O da ne Kuzey Irak'ta ne de Türkiye de hoş karşılanmıyorlar? ABD, Avrupa ve Türkiye'de düşmanları var. Bizim amacımız Türk yetkililerini PKK'yı yok etmesi konusunda her türlü yardımı yapmak. Bu günkü hak ettiği istikrarı, refahı bulma yönünde işlerini devam edebilmesini sağlamak." yanıtını verdi.

Wilson, bir başka gazetecinin "Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Türkiye'nin ABD üyeliğine karşı çıkmasını nasıl bakıyorsunuz" şeklindeki sorusuna ise şöyle cevap verdi: "ABD uzun süredir Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermektedir. Bu üyeliğin Türkiye, Avrupa ve bölgenin bütünü için iyi olduğunu düşünüyoruz. Ama, biz bu konudaki tartışmalara taraf değiliz. AB üyesi değiliz. Ancak, AB ülkeleri ve müttefiklerimiz üzerinde etkimizi kullanabiliriz. Bu sürecin ilerlemesine teşvik etmeye çalışabiliriz. Bu süreç doğrultusunda Türkiye'de yapılması gereken reform ve değişikliklerin yapılması için desteğimizi verebiliriz. Aynı zamanda Avrupalı dostların verdiği taahhütleri doğrultusunda davranmaları için etkimizi kullanmaya çalışabiliriz. Ancak, bunun uzun bir süreç olabileceğini düşünüyorum. Burada önemli olan şey ileriye doğru gidiliyor olması ve reformların devam etmesi. AB'de alınan bazı kararların hükümeti ve dışişlerini memnun etmediğini biliyorum. Önemli olan şey ileriye doğru gitmenin devam etmesi."

Wilson, gündemdeki eve dönüş yasasının genişletilmesi ile ilgili soruya da, " Bu konuda yorum yapmak istemem. Bunlar karmaşık ve zor meseleler. Bu, Türkiye'nin kendi arasında yapacağı görüşmeler ve demokratik süreç izleyerek alması gereken kararlardır." karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious