Arjantin ve Peru'dan idama tepkiler

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Arjantin, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesini kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Saddam Hüseyin'in idam edilmesini kınayarak, bunun ''barış sürecine katkısı olmayacağını'' belirtti.

Arjantin hükümetinin idam cezasına karşı olduğunu belirten Kirchner, Irak'ta mezhepler arasında diyalogla ülkede barışın sağlanacağına, Irak'ın bütünlüğü ve egemenliğinin korunacağına olan inancını dile getirdi.

PERU

Peru Devlet Başkanı Alan Garcia da Saddam Hüseyin'in ''en ağır cezayı hak etmesine rağmen, Irak'ta yabancı birliklerin olması nedeniyle idamın meşru olmadığını'' belirtti.

Garcia, düzenlediği basın toplantısında, Saddam Hüseyin'i ''tarihin en büyük suçlularından biri'' olarak nitelendirerek, ''Tek karşı olduğum konu, cezanın ülke işgal altındayken infaz edilmesi. Suçları yüzünden mi yoksa yabancı güçlerin baskıları nedeniyle mi asıldı. Yabancı güçler bir ülkedeyken gerçek adalet olmaz'' dedi.

FAS'TA GÖSTERİLER

Öte yandan Fas'ın başkenti Rabat'ta yaklaşık 200 kişi Saddam Hüseyin'in idam edilmesini protesto etti.

Sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Rabat'taki BM temsilciliği önünde toplanan göstericiler Saddam Hüseyin'in idamını ''siyasi cinayet'' olarak nitelendirerek, ''İdam uluslararası hukuka aykırı'' sloganları attı.

Fas İnsan Hakları Derneği de oturma eylemi sırasında dağıttığı bildiride ''Amerikalı liderlerin ve başlarındaki George Bush'un uluslararası mahkemede yargılanması'' çağrısında bulundu.

Başka bir dernekse yayımladığı bildiride Saddam Hüseyin davasını ''işgal güçlerinin kurduğu mahkemenin kepazeliği'' olarak nitelendirdi.

Kazablanka'da ise ABD Konsolosluğu yakınında toplanan, mum ve Saddam Hüseyin'in posterlerini taşıyan 100 kadar kişi ''Bush katil, Blair onun köpeği'' sloganları attı.

Bu arada Fas Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı bildiride, Saddam Hüseyin'in idamına ilişkin açıklama yapmadı ancak Iraklılara barış içinde yaşama çağrısında bulundu.

Bildiride, Irak'ta mezhepler arasındaki uzlaşmanın kardeş ülkenin Arap-Müslüman dünyasındaki yerini yeniden bulmasını sağlayacağı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious