Asgari ücret sefalet ücreti olmasin

  • Giriş : 01.12.2005 / 00:00:00

Belediye ve Özel Idare Çalisanlari Birligi Sendikasi (Bem-Bir-Sen) Genel Baskani Mürsel Turbay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun belirleyecegi asgari ücretin sefalet ücreti olmamasi gerektigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turbay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çikacak kararin asgari ücret üzerinden maas alanlari sevindirmesi gerektigini belirterek, bunun asgari ücretlinin maasinin açlik siniri rakami olan 635 YTL'ye çekilmesi ile saglanabilecegine isaret etti. Türkiye'deki issizlerin oraninin yüzde 9,4'e çiktigi günümüzde çalisan kesimin de yoksulluk çemberi içinde bulundugunu aktaran Turbay, açiklamasina söyle devam etti:

"Eslerden ikisinin de çalistigi 4 kisilik bir ailede eve giren para ile ancak mutfak harcamalari yapilabiliyor. Çalisanlar ücretlerinin tamamini mutfaga ayiramayacaklarina göre asgari gida gereksinimlerini bile saglayamiyorlar. Bu ücretler çalisanlari yoksulluk sinirinin altinda bir gelirle hayatlarini sürdürmeye mahkum ediyor. Asgari ücretle çalisanlarin da insanca bir yasam sürme haklari vardir. Bu hak ellerinden alinmamalidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, esit ise esit ücret ilkesi dogrultusunda çalisanlarin alin terinin hakkini vermelidir. Isçiler yoksulluk sinirinin altinda bir hayata hapsedilmemelidir. Asgari ücret, açlik sinirina çekilemiyorsa, ikinci bir yol olarak hükümete sunu öneriyoruz.

Asgari ücreti en düsük derecede bulunun ve en düsük maasi alan devlet memurunun maasina endeksleyin. Türkiye'de en düsük maas alan yardimci hizmetler sinifindaki devlet memurunun eline zamlarla birlikte 1 Ocak 2006'da ayda net 560 YTL geçecektir. Asgari ücret bu maasa endekslenirse bir daha asgari ücret komisyonu toplantisi yapilmaz ve asgari ücretliler ne kadar maas alacaklarini, ne kadar zam geldigini daha rahat takip ederler. Hiç degilse yoksulluga hapsedilen asgari ücretliler, biraz daha rahat nefes alabilirler. Hükümet, enflasyon 2006 yilinda yüzde 5 olacak, biz de asgari ücretlilere yüzde 5'ten fazla zam yapamayiz dememelidir. Hükümet üyeleri bir denesinler bakalim. Hangi birisi ayda 350 YTL ile geçinebilecekler. Test edelim. Varsa böyle yigit çiksin ortaya. Asgari ücretli ise mutfagindan, bogazindan kisarak bu rakamla yasamaya çalisiyor. Asgari ücretle çalisanlara haklarini teslim edelim. Hükümetten istegimiz, asgari ücretle çalisan evlerini geçindirenlerin maaslarini insanca yasayabilecekleri bir rakama çekin."


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious