'Atatürk gelecegimize yön vermeye devam edecektir'

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk ulusunun, sonsuzluga ugurladigi günün yildönümünde Yüce Atasi'ni sevgiyle, özlemle, gönül borcuyla andigini ifade eden Sezer, "Yüce Önder'i aramizdan ayrildigi 10 Kasim'larda, Atatürk'ü anarken önce onun su sözlerini animsamaliyiz. 'Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktir; ancak, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktir.' Bu sözle, sonsuza kadar yasamasi öngörülen Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinde, Atatürk ilke ve devrimleri bulunmaktadir. Bu nedenledir ki, 10 Kasimlari, Yüce Önder'i daha iyi anlamanin ve özümsemenin firsati olarak kullanmaliyiz" diye konustu.

Atatürk'ün, halifelik yanlilarini, Müslümanlarin ve Türkiye'nin düsmanlari olarak gördügünü dile getiren Sezer, "Atatürk, halifeligi kabul etmemekle kalmamis, su sözlerle halifeligin Türkiye Cumhuriyeti'nin önünde engel olusturdugunun altini çizmistir" Sezer, Atatürk'ün bu konuda söyledigi "Efendiler, açik ve kesin söylemeliyim ki, Müslüman halki bir halife korkulugu ile hala ugrastirmayi sürdürmek çabasinda bulunanlar yalniz ve ancak Müslümanlarin ve özellikle Türkiye'nin düsmanidirlar" sözünü aktardi.

Baskanlik sistemine karsitligiyla bilinen Sezer, konusmasinda bu konuya da vurgu yapti. Sezer söyle konustu: "Atatürk, çok degerli ve güçlü bir kimse olsa bile, vatan savunmasinda bir kisiye bagliligin dogru olmadigi düsüncesiyle baskanlik sistemine sicak bakmamis, 'Kisisel iktidar gibi bir örnek birakarak ölmeyecegim. Parlamenter bir Cumhuriyet kuracagim', sözleriyle parlamenter sistemi savunmustur. Yüce Önder komutasinda kazanilan Kurtulus Savasi öylesine önemlidir ki, bu savasla dönemin gelismis ülkeleri, ilk kez isgal ettikleri yoksul bir ülkede yenilgiye ugramislardir. Bu savas, tüm sömürge ülkelere isik olmus, yol göstermistir. Tarihini, öz degerlerini ögrenen, geçmisiyle, kahramanlariyla gurur duyan, ölümsüz önderimize, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bagli, bilinçli yurttaslar, Cumhuriyet'e yönelebilecek tehditler karsisinda daha duyarli davranacaklardir. Ancak, böylelikle ülkemiz üzerinde yeni oyunlar oynanmasini önleyebilir, Cumhuriyet'i sindiremeyen, bölünmez bütünlügümüze zarar vermeyi amaç edinen düsüncelere ve etkinliklere karsi koyabiliriz"

"Tarihte öyle önderler vardir ki, onlar ölümsüzdürler; insanliga malolan yapitlariyla hergün yeniden dogarlar; yüksek ülküleri, düsünceleri ve ilkeleriyle yol gösterici olmayi, düsüncelerde ve yüreklerde yasamayi sürdürürler" diyen Sezer, Atatürk'ün de böyle bir lider oldugunu söyledi. Atatürk'ün baska uluslara da yol gösteren savasimi, reformlari, basarilari, bilgisi, sevgisi, hosgörüsü, barisçiligi demokrat kisiligi ve öngörüleri ile insanligin yetistirdigi unutulmaz kisilikler arasindaki yerini aldigini dile getiren Cumhurbaskain Sezer, "Böylesine büyük bir öndere sahip olmanin sevincini tüm bireyleriyle gönülden duyumsayan Türk Ulusu, Yüce Atasi'nin dogumunun 125. yilini da, O'nun büyüklügüne ve üstün kisiligine yarasir etkinliklerle kutlamalidir. Bu konuda kurumlarimiza, sivil toplum örgütlerine ve yurttaslarimiza sorumluluk düsmektedir. Hazirliklarin simdiden baslatilmasi ve esgüdüm içinde sürdürülmesi, düzenlenecek etkinliklere halkin katiliminin saglanmasi için gerekli önlemlerin alinmasi büyük önem tasimaktadir" seklinde konustu.

20. yüzyilda tarih sahnesine birçok önder ve devlet adaminin çiktigini ancak, bunlarin birçogunun yaptiklariyla tartisildigini, güncelligini yitirdigini ya da unutuldugunu belirten Sezer, içlerinden yalnizca Atatürk'ün güncelligini korudugunu, düsüncelerde ve yüreklerde yasamayi sürdürdügünü bildirdi. Sezer söyle konustu: "Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, Atatürk'ü unutmadik ve unutmayacagiz. En büyük eserine, kurdugu ve gelisimine yön verdigi Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çikacagiz. Sorunlarimizin

çözümünde, güçlüklerin asilmasinda Yüce Önder'in Büyük Nutuk'unu rehber edinecegiz. Ulusumuzun dili, kültürü, tarihi ve saygin kimligiyle aydinlik yarinlara el ele güçlü biçimde ulasmasi için tüm olanaklarimizi seferber edecegiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious