'Benim affa ihtiyacim yok'

  • Giriş : 25.10.2005 / 00:00:00

ANKARA - Maliye Bakani Kemal Unakitan, kendisinin herhangi bir affa veya af içeren bir maddeye ihtiyaci olmadigini belirterek, "Herhangi bir maddenin arkasinda gizlenme gibi bir durumum asla söz konusu degil" diye konustu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Grup toplantisindan önce gazetecilerin sorularini cevaplayan Maliye Bakani Kemal Unakitan, kendisi hakkinda CHP'nin verdigi gensoru önergesi öncesi moralinin gayet iyi oldugunu açikladi. Kamu Alacaklarinin Tahsili ve Terkinini Öngören Yasa Tasarisi'nin, kendisine af getirdigi iddia edilen 'aracili ihracatla' ilgili maddesinin tasaridan çikarilip çikarilmayacaginin sorulmasi üzerine Kemal Unakitan, "Bu konuda TBMM Genel Kurulu'nun karari ne olursa, ona göre hareket edilir. Ancak benim ne affa, ne baska bir maddeye ihtiyacim var. Herhangi bir maddenin arkasinda gizlenme gibi bir durumum asla söz konusu degil" seklinde konustu.

Kendisi hakkinda sözü edilen davalarin görülmeye devam edildigini, ilgili yönetim kurulu üyelerinin davalarinin devam ettigini dile getiren Unakitan, onlarla ilgili herhangi bir alinmis karar alinmadigini, hatta o davalardan birinin beraatle sonuçlandigini söyledi. Unakitan, kendisine af getirdigi iddia edilen sözkonusu maddeyle bir ilgisinin olmadigini ifade etti.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararindan sonra Maliye Bakanligi'nin vergi kaçakçiligini önlemek için nasil bir çalisma yürüttügünün sorulmasi üzerine Kemal Unakitan, Gelirler Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Vergi Usul Kanunu'nda kapsamli degisiklikler yapacaklarini açikladi. Unakitan, yeni Kurumlar Vergisi Kanunu üzerindeki çalismalarin son asamasina geldigini, hazirlanan taslagin Kasim ayi içinde hükümete sunacaklarini ifade etti.

Geçtigimiz günlerde asiri su kaybi ve halsizlik nedeniyle hastaneye kaldirilan ve iki gün hastanede kalan Maliye Bakani Kemal Unakitan, bir gazetecinin, "Oruca devam mi?" diye sormasi üzerine "Maalesef. Doktorlar izin vermiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious