'Bilgi edinme hakkimizi kullanmak istiyoruz.'

  • Giriş : 25.10.2005 / 00:00:00

ISTANBUL - Küresel Baris ve Adalet Koalisyonu adi altinda biraraya gelen birçok sivil toplum örgütü temsilcisi, bilgi edinme hakki çerçevesinde Incirlik Üssü'nü ABD'ye kullandirma kosullarini ögrenmek istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Istanbul Tabip Odasi'nda bir araya gelen sivil toplum örgütü temsilcileri adina konusan Kamu Emekçileri Sendikasi Konfederasyonu (KESK) Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Göyçe, Irak Savasi'nin üçüncü yil dönümünde koalisyon olarak 'Irak'ta isgale son, Incirlik Üssü kapatilsin, ABD evine dön' kampanyasi baslattiklarini duyurdu. 23-25 Eylül tarihlerinde Istanbul'da yapilan Avrupa Sosyal Forumu Hazirlik Toplantisi'nda alinan karar geregince, geçen yillarda oldugu gibi bu yil da Irak savasini ve Incirlik Üssü'nün ABD'ye kullandirilmasini protesto edeceklerini belirten Göyçe, herkesi bu kampanyaya destek vermeye çagirdi.

Sevgi Göyçe, Incirlik Üssü ile ilgili bir kararname hazirlandigini duyar duymaz 11 Mayis 2005 tarihinde üssün kullandirma kosullarini ögrenmek için basbakanliga bir dilekçe gönderdiklerini aktardi. Göyçe, dilekçeye yanit alamadiklarini iddia ederek, "Yurttasin bilgi edinme hakki çerçevesinde Incirlik Üssü'nün kullandirilma kosullarini bilmek isteyen kurum ve bireyler olarak bu talebimizi Ankara'ya tekrar sunacagiz." dedi. Sevgi Göyçe, kampanya dahilinde Irak Savasi'ni protesto gösterilerinin yaninda Incirlik Üssü'nün kapatilmasi için hazirladiklari imza metnini de bu günden itibaren vatandaslara açtiklarini ifade etti. Göyçe, kampanya boyunca toplanan imzalari Ankara'ya götüreceklerini söyledi.

Kampanyaya Baris Girisimi, Istanbul Soförler Dernegi, Istanbul Dishekimleri Odasi, Istanbul Tabip Odasi, KESK, Mazlumder, Sosyal Demokrasi Vakfi, Veteriner Hekimler Odasi, Tüketiciler Birligi, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odasi, Iç Mimarlar Odasi'nin yani sira birçok sivil toplum örgütünün de destek verdigi bildirildi.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious