Bu köyde ilk kez seçim heyecanı var

 Bu köyde ilk kez seçim heyecanı var.30611
  • Giriş : 19.03.2009 / 15:07:00
  • Güncelleme : 19.03.2009 / 15:19:00

Muş Hasköy'ün Eşmepınar köyünde ilk kez muhtarlık seçimi yapılacak. Köyde bugüne kadar neden seçim yapılmadı ve bugün seçime gitme kararı nereden çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez seçim hazırlığı yapılan köyde büyük heyecan var. Muş'un Hasköy İlçesine bağlı Eşmepınar Köyü 1923 yılından bu yana muhtarlık seçimlerinin heyecanını hiç yaşamadı. Eğitimde başarısı ile adını duyuran köyde bugüne kadar 9 muhtar göreve ihtiyar heyetinin onayı ile getirildi ve ilçe seçim kururlu tarafından atandı.

Muhtarların üçü seçim heyecanını görecek

Köyün ihtiyar heyeti tarafından seçilen ilk muhtarı olarak Derviş Bozyel' ve O'nunla birlikte muhtarlık yapanları altısı vefat etti. Köydeki yaşanacak ilk muhtarlık seçiminde ise sağ olan üç eski muhtar da oy kullanarak bu heyecana katılacak.

Köyde Cumhuriyet tarihinden bu yana ihtiyar heyeti tarafından atanan dokuz muhtarın isimleri ve muhtarlık sırası ise;

Derviş Bozyel

Abdo Tanış

Abdo Abdullah Akıncı

Şerif Atalay

Sefih Orun

Kazım akıncı

Havzullah Tanış(sağ)

Alican Çevikel(sağ)

Abdulmelik Akıncı

Gençler ihtiyar heyetine karşı aday çıkardı

Eşmepınar'ın ilk muhtarı Derviş Bozyel Cumhuriyetin ilanından sonra köy heyeti tarafından belirlendi ve mazbatasını aldığı günden bu yana değişen görevlerde hep ihtiyar heyeti ağırlığını koyarken bu kez genler köye demokrasiyi getirmek için ilk adımı attı.

Şimdiki muhtar Abdulmelik Akıncı'nın ihtiyar heyetinin kendisi için karar çıkartmasını beklerken karşısına köyün gençleri tarafından Abdulhamit Onuk'un aday gösterildiğini öğrendi.

Köyde ihtiyar heyetinin tüm ısrarına rağmen adaylıktan çekilmeyeceğini açıklayan Abdulkadir Onuk ise; 'Bu sistemi kabul etmiyorum ve demorasiye güvenerek aday oluyorum' diyerek seçim çalışmasını başlattı bile.

Onuk'un bu tavrına ise köyün önde gelenleri geleneklerin bozulmaması için karşı çıkıyor. Ayrıca Abdulkadir Onuk'un bu heyet tarafından ikna edilmesi için yapılan tüm çabalar da boşa gitti.

Seçimi kim kazanır

Yüzyıllık geleneğin sona ermesi ile birlikte Cafesiyaset'in konuştuğu köylüler ihtiyar heyeti bu köyde hep belirleyici olmuştur ve seçimde de yine onların adayının kazanacağı görüşünde.

Eşmepınar'ın ihtiyar heyeti ilk kez köyün muhtarını atayım ilçe seçim kuruluna gönderemese bile kendi belirlediği adayı kazandıracak güçte.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*