“Bütçe anlaşması Avrupa'nın ilerlemesine imkan sağlayacak”

  • Giriş : 17.12.2005 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair Avrupa Birliği'nin 2007-2013 bütçesi konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İngiltere Başbakanı Tony Blair Avrupa Birliği'nin 2007-2013 bütçesi konusunda anlaşmaya vardığını belirterek bütçenin AB'nin yeni üyelerini destekleyeceğini ifade etti.
İki gün süren uzun tartışmalar sonrası kameraların karşısına geçen AB Dönem Başkanı İngiltere Başbakanı Tony Blair, Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso bir basın toplantısı düzenledi. Tony Blair, bütçenin, çoğunluğu Doğu Avrupa ülkesi yeni üyelerin gelişmesine yatırım yapılmasına imkan sağlayacağını vurgulayarak, "Finanssal perspektifin temel amacı, kaynakların zengin ülkelerden alınarak birliğe katılım sürecindeki ülkelere verilmesini öngörüyor." dedi.

Anlaşma, İngiltere'nin AB Konseyi Zirvesi'nin ikinci gününde gece geç saatlerde ortaya koyduğu yeni öneri ile gerçekleştirildi; ancak öneri üzerindeki tartışmalar cumartesi gününün ilk saatlerine kadar devam etti. Saat 3'te kameraların karşısına geçebilen Tony Blair, basın toplantısına "Günaydın" diyerek başladı.

İngiltere, anlaşma ile AB'den yedi yıllık süreç içerisinde alacağı 10,5 milyar Euro'dan vazgeçerken AB bütçesi de ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılası'nın yüzde 1,03'ünden yüzde 1,045'ine yükseltildi. Böylece AB'nin 2007-2013 bütçesi 862,3 milyar dolar olarak kabul edildi.

Blair, İngiltere'nin yıllık olarak Avrupa Birliği'nden aldığı paranın 10,5 milyar eurosundan birliğin doğuya doğru genişlemesinin maliyetini karşılamak üzere vazgeçtiğini, ancak bu ülkelerin gelişmesi için ayrılan paranın büyük kısmının Avrupa Birliği'nde 2008-2009 döneminde gerçekleştirilecek tarım harcamalarının gözden geçirilmesine kadar harcanmayacağını dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, sonucun İngiltere dönem başkanlığı için büyük bir başarı olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği, yoluna devam ediyor. Eğer bütçe üzerinde anlaşmasaydık kamuoyuna göndereceğimiz mesaj ne olurdu." dedi.

Barroso, gerçekleştirilen görüşmelerin 'gerçekten sıkı müzakereler' olduğunu ve varılan anlaşma ile AB'nin 'daha büyük, modern ve daha açık' bir Avrupa olacağını söyledi. Barroso, varılan anlaşma ile ayrıca AB bütçesinin 15 milyar Euro daha arttığını ve bunun yeni üye ülkeler için daha fazla para anlamına geldiğini ifade etti. Barroso, ayrıca varılan anlaşma ile üye ülkeler için 'küreselleşme düzeltme fonu' oluşturulacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, "Eğer genişlemeye inanılıyorsa, bu anlaşmayı şimdi yapmak zorundaydık. Bu, Avrupa'nın ilerlemesine imkan sağlayacak." dedi.

Varılan anlaşma uyarınca ayrıca Avrupa Komisyonu, 2008-2009 yıllarında Avrupa Birliği'nin harcamalarının tamamını 'bütün olarak ve ayrıntılı bir şekilde gözden geçirecek'.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious