''Cari açik, orta ve uzun dönemde makul seviye oturur'

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Devet Bakani Kürsad Tüzmen, Türkiye ekonomisinde görülen büyümenin, üretim ve yatirimlardaki artisin sürmesi halinde 2006 yilinda ihracatin yaklasik 79 milyar dolar, ithalatin ise 124,4 milyar dolar düzeyinde gerçeklesecegini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nunda Dis Ticaret Müstesarligi ve Gümrük Müstesarligi bütçe görüsmeleri sunumunu yapan Tüzmen, konusmasinda dünya ekonomisindeki gelismelere dikkat çekerek basladi. Türkiye'nin yüzde 5'lik büyüme hedefine ulasmis durumda oldugu kaydeden Tüzmen, Türkiye'nin son üç yilda da bu yüzde 5'lik büyümeyi tuturmaya çalisacagini söyledi.

Tüzmen, 2005 yili 71 milyar olan ihracat hedefini Ekim ayi itibariyle 12 aylik dönemde 72,6 mlyar dolarla astigi söyledi. Tüzmen, bu yilin ocak-eylül dönemindeki ithalatin geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 20.8 oraninda artigini, DIE'nin 9 aylik dis ticaret verilerine göre de dis ticaret açiginin ise 32,1 milyar dolara çiktigini dile getirdi. Toplam ithalatin yüzde 88'lik kisminin sermaye ve ara mallarindan olustugunu ifade eden Tüzmen, "Büyümekte ve ihraç etmekte olan ülkede bu gelisme sanirim sasirtici bir sonuç degil. Öte taraftan dis ticaret açiginin 2005 yilinin ilk dokuz ayinda 32 milyar dolari bulmasi ve bu durumun cari açik üzerindeki etkisinin tartisilmaktadir. Burada su hususun alti çizilmelidir. Orta ve uzun dönemde kurlar dengeye oturup, ülkemizin sermaye altyapisi, yabanci yatirimlarin da katiksiyla genislediginde cari denge de makul seviyesine oturacaktir. Suanda bir geçis ve dönüsüm süreci yasadigimiz unutulmamalidir." diye konustu.

Tüzmen, Türkiye ekonomisinde görülen büyümenin, üretim ve yatirimlardaki artisin sürmesi halinde 2006 yilinda ihracatin yaklasik 79 milyar dolar, ithalatin ise 124,4 milyar dolar düzeyinde gerçeklesecegini belirtti. Ithalataki büyümede en önemli belirleyici unsurun YTL'deki reel artis oldugunu altini çizen Tüzmen, "Nitekim bu sene içerisinde yapilan bir çalisma, reel kur düzeyinde meydana gelen yüzde 10'luk bir artisin, ithalatta yüzde 5 düzeyinde bir artisa sebep oldugu ortaya çikmistir. Bunun yanisira, dis ticaret ve ödemeler dengesi; YTL'nin seyri ile birlikte, aslen dis etkenlerden olan petrol fiyatlari ve ABD'nin iç piyasa faiz hadleri bir hayli önemlidir" seklinde konustu.

Tüzmen, ihracata dayali büyümeyi benimseyen Türkiye'de ihracatçinin mutfaginda finans sektörünün bulunmasi gerektigini söyledi. Son üç yilda degerli YTL ile maliyetleri bski altinda olan ihracatçinin finansman bulmakta rahat olmadiklarini ifade eden Tüzmen, faizlerin enflasyondan daha yavas düsmesi ve kolay bulunamayan ihracat kredisi nedeniyle finansman sorunu yasayan ihraçatçiya yine önemli destegi Eximbank'in verdigini belirtti. Tüzmen, Bu yilin 10 aylik döneminde Eximbank trafindan ihracatçiya verilen toplam kredi desteginin 6,4 milyar dolar, sigortalanan sevkiyat tutarinin ise 3,4 milyar dolar oldugunu söyledi.

Yasal dis ticaretin kolaylastirilmasi kapsaminda özellikle ihracati olumsuz yönde etkileyen bürokratik engellerin kaldirilmasi, dis ticaret islemlerin basitlestirilmesi önemle üzerinde durduklari konular arasinda yer aldigini ifade eden Tüzmen, Eximbank kredi faizleri ve gümrük islem maliyetleri asagiya çekilerek, ihracatçilarin giderlerini bu iki konuda indirdiklerini vurguladi.

Tüzmen, gümrüklerin modernizasyonu ile ortaya çikarilan kaçakçilik olaylarida artigini belirterek, su bilgileri verdi: "2005 yilinda bugüne kadar, bin 244 olayda 195 milyon YTL degerinde ticari esya, 42 olayda 75 milyon YTL degerinde uyusturucu madde olmak üzere toplam bin 286 olayda 270 milyon YTL degerinde kaçakçilik olayi ortaya çikarilmistir. Ayrica 83 olayda ise 281 kaçak yolcu yakalanmistir."

Dis Ticaret Müstesarligi'nin 2006 yili bütçesinin toplam 84,6 milyon YTL oldugunu anlatan Tüzmen, müstesarligin kadro yetersizligine deginerek, söyle devam etti: "Rekor seviyesine ulasan dis ticaret hacminin bu imkan ve kadro darligi ile sürdürülmesi gittikçe zorlasmaktadir. Uluslararasi alandaki rakiplerimizin donamlari ile karsilastirildiginda dis ticaret kadrolarimizin yeterli olmadigi da açiktir. Süratimizin kesilmemesi, firsatlarin rakiplere kaptirilmamasi ve yurt disindaki pazrlarda saglam köklerle tutunabilmemiz için bu kadro ve imkanlarin yolunda sizlerin destegini istiyoruz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious