Çelik: İran'ı eleştirenler, sistem olarak İran'a daha çok benziyor

 Çelik: İran'ı eleştirenler, sistem olarak İran'a daha çok benziyor.10609
  • Giriş : 29.06.2008 / 15:12:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İran'ı eleştiren muhalefet partilerinin sistem ve anlayış olarak kendilerinin İran'a daha çok benzediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa'da İl Başkanlığı'nın Nilüfer İlçesinde düzenlediği kahvaltılı toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya Bursa Milletvekilleri, İl Başkanı Sedat Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Bakan Faruk Çelik, Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan Mort Geayç krizinin dünyayı ve Türkiye'yi nasıl etkilediği ve ne gibi sonuçlarının olduğunu anlatarak başladığı konuşmasını Türkiye'de yaşanan siyasi süreçle devam ettirdi.

Küresel anlamda ki bu kirizin diğer ülkelerle parelel seyrederken Mart 2008 tarihinde Türkiye'de AK Parti ile ilgili kapatma davası nedeniyle Türkiye'nin daha riskli bir bölge haline geldiğine dikkat çeken Bakan Faruk Çelik, bu krizin Türkiye'ye faturasının ise 2009'da daha çok hissedileceğini belirterek, "Bunun sonuçları ise 3 ana başlıkta daha çok hissedilecek. Bunlardan birincisi küresel sermayenin akışı, yani yatırımlarda ciddi düşmeler olacak. ikincisi ihracatta gevşemeler başlayacak. Üçüncüsü kradi maliyetleri artacak, faizler yükselecek ve kredi alımı zorlaşacak. Bunlarda kiriz tetikleyici olarak herkese yansıyacak." dedi.

"İRAN'I TENKİT EDENLER KENDİLERİ İRAN'A BENZİYOR"

Dünya ve Türkiye'yi etkileyen derin krizlere karşı Türkiye'de hiç bir siyasi partide duyarlılık olmadığını anlatan Bakan Faruk Çelik, "İktidar olamıyoruz, alternatif olamıyoruz diyorlar. Ne iktididar nede alternatif olabilirsiniz. Siz çünkü gazete küpürü muhalefet ve siyaseti yapıyorsunuz. Türkiye'de yaşanan sıkıntılara çözüm üretmiyorsunuz. Eğer sıkıntılara çözüm üretirseniz zaten millet sizi bırakmaz ki. Bu gidişle AK Parti yüzde 77'de 87'de oy alır" dedi.

Muhalefet partilerinin dünyadan koptuğunun altını çizen Bakan Faruk Çelik, şöyle dedi: "Yazıyorlar çiziyorlar, televizyonlarda konuşuyorlar yok İranmış, miranmış Ya her şeyden önce komşu ülkemizdir. Herkesin saygı duyması gerekiyor ekonomik, ticari ve komşuluk ilişkilerimiz var. Ama sistem olarak bakarsanız AK Parti mi İran'ın takip ettiği modele uygun siyaset güdüyor, CHP'mi yoksa MHP'mi?. Ulusalcı anlayışlar acaba çok daha İran yönetimine mi sizi yaklaştırıyor yoksa uzaklaştırıyor mu. Mukayese yaptıkları zaman İran'a en yakın siyasi partiler en çok eleştiren ve beğenmeyen bu siyasi partileridir."

"TÜRKİYE'DE SİYASİ İSTİKRARI BOZMAK İÇİN BÜYÜK ÇABA VAR"

Türkiye'de var olan siyasi istikrarı bozmak içi muhalefet partilerinin büyük bir uğraş verdiğini anlatan Bakan Faruk Çelik, "Bize bir gitse şu AK Parti diyorlar. Ya gideriz kardeşim Mart 2009 yakın. Mart ayında gelir vatandaş derki iktidar ve belediye hizmetlerinizi beğenmedim der ve bizi gönderir bizde gideriz. Demokrasinin vazgeçilmezi olduğuna inandığımız partinin genel başkanı çıkmış diyor ki milletin kenarda oturtmasını bırakıp sen git kenarda otur diyor. Bunu söyleyen başkanın hemen istifa etmesi gerekir. Nereye oturtacağına millet karar verir daha dün yüzde 47 verdi. Senin boyun ölçüsü belli kalkıyorsun kimin adına konuşuyorsun siyasetçi milet adına konuşur. Millet adına konuşmuyorsan kimin adına konuşuyorsun bunu açıkla. Hafta'ya Sayın Bahçeli Bursa'ya geliyormuş. Burada çıkıp bunu açıklasın" şeklinde sert çıktı.

CHP'ye de yüklenen Bakan Faruk Çelik, şöyle konuştu: "Başka bir siyasi partide dünyaya kapan Cumhuriyet diyor. Atatürk dünyaya açılmış, cumhuriyet rejimini getirmiş ki dünyayı gör demiş Kör olma demiş, Ama ne yazık ki onun kurduğu partinin başındakiler görmeden yoksun insanlar. Israr ve inatla aynı yollarına devam ediyorlar. Devam ettikçe batıyorlar battıkça daha da batıyorlar. Yıllarca trilyon davası trilyon davası dediler en sonunda trilyon davası onların başına gelecekmiş şimdi trilyon davası ile karşı karşıya kaldılar. Yanlışa biz yanlış deriz. Yanlış sensin sen. Eğer yanlışı sen yapmışsan tepede hesabını da sen vereceksin"

"EKONOMİK İSTİKRARDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ"

Bakan Faruk Çelik, yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerin en az zararla atlatılmasının siyasi ve ekonomik istikrardan geçtiğinin altını çizerek, popülist politikalar yerine yapılması gerekenlerin yapılmasını aktardı. Aksi takdirde bu küresel dalgalanmanın alıp götüreceğini söyledi.

Avrupa Birliği sürecinde ısrarlı olduklarını belirten Çelik, "Kim nereye çekmeye çalışırsa çalışsın AB sürecinde ısrarlıyız. Çünkü Türkiye'nin dünya ile bütünleşmesinde önüne koyulacak engeller ve Türkiye'nin dünya ile bütünleşmesini engellemek Türkiye'yi karanlığa itmektir. Siz yüzde 70-75 oranında ihracat yaptığınız ekonominizin can damarı ülkelerle ilişkimizi keselim sizlere sırtımızı dönelim birde cumhuriyetçi olacaksınız" dedi.

Yeni hazırladıkları orta vadeli program çerçevesinde bazı önemli kararlar aldıklarını anlatan Bakan Faruk Çelik, bu program çerçevesinde "Mali disiplinden ayrılmayacak enflasyonu düşürme mücadelesi devam edecek. Mesleki eğitim istihdam açısından çok yaygın bir şekilde Türkiye'nin dört bir yanına yayılacak ve en önemlisi de Bursa'yı da yakında ilgilendiren sektörel dönüşüm stratejik belgesi hazırlandı." dedi.

Bakan Çelik, ayrıca kendileri hakkında açılan kapatma davası hakkında ise bunu hak etmediklerinin altını çizerek, işledikleri tek suçun hizmet etmek olduğunu belirterek, "Hizmet suçsa başımız üstünde yeri var ve bu suçu işlemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"ECZANELERLE ANLAŞMAK ÜZEREYİZ"

Bakan Faruk Çelik, gündemi meşgul eden en önemli konuların başında gelen eczaneler ile yaşanan sıkıntı ile ilgili bir soruya ise şu cevabı verdi: "Yasa gereği 1 Temmuz itibari ile sözleşme yapılması gerekiyor. Bununla ilgili Türkiye Eczacılar Birliği'nin talepleri var. Bu taleplerini cuma günü kendileri ile görüştük. TEB başkanı ve yöneticileri de oradaydılar. Cumartesi günü ise Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulu yöneticileri ile eczacılar birliğinin başkan ve yöneticileri bir araya gelip çalışmalar yaptılar." dedi.

Eczacılar birliğinin ağırlıklı olarak iki konuda taleplerinin bulunduğunu aktaran Bakan Faruk Çelik, "Bunlardan birinin yerine getirilmesi konusunda büyük ölçüde konsensüs var. Pazartesi günü çözüleceği inancındayım. Diğer taleple ilgili ise yasal bir engel var. Yani eczacıların karından iskonto durumunda bir sıkıntı var oda, 1 Ekim itibari ile yasa yürürlüğe gireceği için orada hukuki bir engel var. Onu da arkadaşlar dün tartıştılar pazartesi günü saat 09.30'da tekrar bir araya geleceğiz. Umuyorum bir sorun yaşanmayacaktır" şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious