Cömert olun

  • Giriş : 18.11.2005 / 00:00:00

ISLAMABAD - BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 3 günlük ziyaret için Pakistan’a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kofi Annan, “Burada meydana gelen deprem, dünyanin tahmin edemeyecegi bir olaydi. Dünyadan cömert olmasini ve isteyerek yardimda bulunmasini bekliyorum” dedi. Depremzedelere yardim getirilmesi konusundaki lojistik sorunlar ve soguk ile açlik yüzünden ölü sayisinin artabilecegine dikkati çeken Annan, daha fazla kaynaga ihtiyaç duyuldugunu belirtti.

5.2 milyar dolar gerekiyor
Annan, Pakistan’daki ziyareti çerçevesinde deprem bölgesinde incelemelerde bulunacak ve cumartesi günü yapilacak uluslararasi bagisçilar konferansina katilacak. 7.6 büyüklügünde meydana gelen depremde 87 binden fazla kisi hayatini kaybetti. Kesmir’in Hindistan’in denetimindeki kesiminde ise yaklasik 1350 kisi öldü. Depremde yaklasik 3 milyon kisinin evlerinin yikilmasi yüzünden yüz binlerce kisi çadirlarda yasiyor. BM ve Pakistan kuruluslari, Dünya Bankasi ve Asya Gelisme Bankasi’nin belirledigi rakama göre depremin yaralarinin sarilabilmesi için Pakistan’in en az 5.2 milyar dolara ihtiyaci var.

Gül, Annan ile görüstü
Bu arada, Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül’ün, BM Genel Sekreteri Annan ile bir telefon görüsmesi yaptigi ve görüsmede Gül’ün Suriye ziyaretinin ele alindigi ögrenildi. Edinilen bilgiye göre, Berlin’de bulunan Gül, Annan ile yaptigi telefon görüsmesinde, önceki günkü Suriye ziyareti konusunda degerlendirmede bulundu. Gül, günübirlik çalisma ziyareti çerçevesinde gittigi Sam’da, Suriye Cumhurbaskani Besar Esad ile bölgesel meseleleri ele almisti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious