'Cumhurbaşkanı olamasam bile Umur başkanı olurum'

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Ünlü televizyoncu Metin Uca Cumhurbaşkanlığı için aday olduğunu açıklayarak, bu konuda çok ciddi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanının ortak akıl ve uzlaşmayla seçilmesinin şart olduğunu kaydeden Uca, " Cumhurbaşkanı olamasam bile Umur Başkanı olurum." dedi.
Basın toplantısı düzenleyerek Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu açıklayan ünlü televizyoncu Metin Uca, adaylığının bir şaka gibi algılanmamasını ve bu konuda gayet ciddi olduğunu söyledi. Türkiye'nin son 5 yılda Cumhuriyet tarihinin en sancılı ve ağır ekonomik döneminden geçtiğini savunan Uca, " Her karmaşada 'iyi ki varsınız sayın Sezer' diyebileceğimiz bir Cumhurbaşkanı başımızdaydı. Siyasetin günlük tıkanıklıkları dışında da titiz hukukçu kimliğiyle herkese adeta ücretsiz hukuk dersi verdi. Ancak şimdi görev süresinin sonuna yaklaşırken Türkiye'yi bir kaos havası sarmaya başladı" diye konuştu. Mecliste siyasilerin el kaldırarak uzlaşma gözetilmeden seçilen bir cumhurbaşkanının kimsenin içine sinmeyeceğini öne süren Metin Uca, bunun bu şekilde seçilecek Cumhurbaşkanı için de sıkıntı olduğunu ifade etti.
Bütün kamuoyu araştırmalarında Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin tercihinin ezici çoğunlukla öne çıktığını belirten Uca, buna rağmen hiçbir yasal düzenleme yapılmadığını dile getirdi. Adaylığını seçime 3 gün kala açıklayacak bir Cumhurbaşkanı adayının herkesim gibi kendisinin de içine sinmediğini kaydeden Metin Uca, " Ben ortak aklın ve uzlaşmanın gerekliliğinin altını çiziyorum ve adaylığımı şu an itibariyle açıklıyorum. Bu çözümsüzlüğe ve Türkiye'nin hızla gitmekte olduğu tıkanmaya karşı duyarlı bir girişimle yeni arayışlara kapı açma çabasıdır. Bu nedenle çok ciddi ve umutluyum. Nereye talip olduğumun ve sorumluluğun farkındayım. Son kamuoyu yoklamaları da Cumhurbaşkanı'nın parlamentodan değil dışarıdan birinin seçilmesi lazım diyor. " şeklinde konuştu.
Bu girişiminin bir Futbol maçındaki kural hatasından daha fazla önemsenmesini isteyen Uca, başka saygın isimlerinde cumhurbaşkanlığı için aday olması gerektiğini söyledi. "Cumhurbaşkanı olamasam dahi umur başkanı olurum" diyen Uca, Sezer kadar değer verilen bir isim aday olursa o zaman onu destekleyebileceğini vurguladı.
Parlamentodan gerekli desteği alacağına inandığına da dikkat çeken Metin Uca, "110 milletvekili konusunda ümitliyim ve görüşmelerim var. Konuyu açtığım iktidar partisi milletvekillerinden bile bana sıcak yaklaşanlar var. Başarısız dahi olsam bu konuya dikkat çekmek istiyorum." dedi.
Ünlü televizyoncu Metin Uca, toplantının sonunda "Fıtık da değilim rahatlıkla Çankaya'ya çıkabilirim" diyerek konuya esprili bir şekilde yaklaştı.
Bu arada Uca, "Cumhurbaşkanı olamazsanız. Siyasete girermisiniz?" şeklindeki bir soruyu, "Ben Cumhurbaşkanlığını siyaset üstü bir kurum olduğu için ve herkesi kuşattığı için istiyorum. Günümüzdeki siyasi partilerde bir lider ağırlığı var: Bu benim kişiliğime aykırı o yüzden düşünmüyorum" diye cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious