"Cumhurbaşkanını millet seçmeli"

  • Giriş : 30.06.2007 / 21:35:00
  • Güncelleme : 30.06.2007 / 21:50:30

Cem Uzan, Cumhurbaşkanını milletin seçmesini istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim gezisi kapsamında İzmir'in Tire ilçesini ziyaret eden Uzan, parti otobüsünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AK Parti ve DTP dışında Meclis'te her partiyle koalisyon yapabileceklerini belirten Uzan, diğer partilerin de Genç Parti ile aynı söylemlerde bulunmaya başladığını belirtti.

Cumhurbaşkanının 5 ya da 7 sene için seçilebileceğini, halkı kucaklayacak birinin Cumhurbaşkanı olması gerektiğini kaydeden Uzan, "Parlamentoda dağılım netleştikten sonra milletin oylarıyla oraya gelenher partiyle görüşürüz. Koalisyon zemini ararız. Ama asıl önemli olan cumhurbaşkanlığı seçimidir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde parlamentoda uzlaşı gerekir. Biz cumhurbaşkanının milletin seçmesini ve seçimin 2 turlu olmasını isteriz" dedi.

"Türkiye'de 2001 krizinin de şu andaki ekonomik durumun da mimarının IMF olduğunu öne süren Uzan, iktidara gelmeleri halinde IMF'ye teşekkür edeceklerini dile getirerek, "Biz kendi ekonomimizi kendimiz yaratacağız" şeklinde konuştu.

Partilerinden istifaların olmadığını savunan Uzan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olarak ise "Arkamdan sallama. Yüreğin yetiyorsa televizyona çık konuşalım" dedi.

Parti otobüsünden sık sık inerek vatandaşlarla bir araya gelen Uzan, iktidara gelmeleri halinde mazotun 1 YTL olacağını, işsizliğin biteceğini, iş bulana kadar her vatandaşa 300 YTL ödeneceğini, ÖSS'nin kalkacağını, terörün biteceğini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious