'Cumhurbaşkanını parlemento seçmeli'

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

AK Parti Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak, "Cumhurbaşkanını parlamenterlerin seçmesi daha iyi olur." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gezisi sırasında kendisini takip eden gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Seyda, Cizre ilçesinde sivil toplum örgütleriyle yaptığı toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir soru üzerine bir açıklamada bulundu.

Seyda şunları söyledi: "Türkiye, parlamenter sistemle yönetilen bir ülkedir. Tabii ki, her ülkenin kendine has özellikleri var, sosyolojik yapıları var. Mesela Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) uygulanan sistemi, Türkiye'ye monte etme şansı yok. Türkiye, cumhuriyetten bu yana hep parlamenter sistemle yönetildi ve bizim insanlarımız buna alıştı. Zaman zaman cumhurbaşkanının yetkileri artırıldı, bazı zamanlar eksildi. Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal döneminde bu biraz daha artırıldı."

"Dünyada çeşitli sistemler var; idari sistemler, parlamenter sistem, bir de başkanlık sistemleri var. " diyen Seyda, "Mesela Fransa, yarı başkanlık sistemine sahip. Türkiye, şu an parlamenter yetkilerinden birazını cumhurbaşkanına vermiştir. Doğrudur, fakat ben şahsen Türkiye'nin şu anki altyapısı itibarıyla parlamenter sistemle yönetilmesini ve parlamenter sistemle yönetilirken otomatik olarak cumhurbaşkanının parlamenterler tarafından seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşümdür, partimin görüşü değil. Tabii ki bu, zaman içerisinde değişebilir, şartlar değişebilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious