'Darbe söylemi, irticanın göstergesidir'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, darbe söyleminin gericilik ve irticanın göstergesi olduğunu belirterek, "Demokratik bir ülkede darbe sözcüğünü kimse ağzına almamalı. Bu irticanın göstergesidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Bülent Arınç, bir gazetecinin, "Yabancı basında Türkiye'de önümzdeki yıl darbe ihtimalini yüzde 50 olarak gösteren yazıyı, darbenin ilk muhattabı olan kurumun başkanı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorması üzerine, bunun değerlendirilecek bir husus olmadığını söyledi.

Darbe sözcüğünden nefret ettiğini, bunu aşağıladığını anlatan Bülent Arınç, darbe söylemini 'gericilik' olarak niteledi. Arınç, "Demokratik bir ülkede darbe sözcüğünü kimse ağzına almamalı. Bu irticanın göstergesidir. 2006 yılında, 2007 yılında bir yerde irticadan, gericiklikten bahsedilecekse, bunun en güzel örneği, darbe sözcüğünü ağzına alanlardır. Eğer Türkiye bir hukuk devletiyle, bir Anayasası varsa, Türkiye'de demokratik kurallar ve kurumlar çalışıyor ve işliyorsa, Türkiye'de genel seçimler zamanında yapılıyor veya yapılacaksa, Türkiye'de darbe sözcüğünü ağzına alanların kötü niyetli ve maksatlı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Bu yazı üzerine değerlendirmeler, yorumlar yapmanın, yeni fikirler üretmenin çok yanlış ve Türkiye'nin zararına olacağına vurgu yapan Bülent Arınç, bahsedilen yazının bir Amerikan dergisinde, bir Türk bayan tarafından kaleme alındığını hatırlattı.

Arınç, şöyle konuştu: "Bu ve buna benzerlerin zaman zaman böyle yazılar yazmaktaki maksadını, geçmişteki örneklerine bakarak hepimiz çok iyi bilmekteyiz. İşin çok daha aslına ve derinliğine inmek istemiyorum. Bu yazılara da, bununla ilgili spekülasyonlara da, dedikodulara da kulak kabartacak, bunu değerli bulacak, bunun üzerine tartışma açacak bir Türk insanının artık bulunmadığını düşünüyorum. Bunlar çağ dışı işlerdir, geride kalmış işlerdir. Türkiye'nin Meclisi her zaman açık olacaktır, her zaman halkın iradesini yansıtacaktır ve her zaman demokrasinin kalbi olacaktır. Artık darbe sözcüğünü duymak istemiyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious