'Devlet kendi eliyle psikolojisi bozuk birey yetistiriyor'

  • Giriş : 27.10.2005 / 00:00:00

ANKARA - CHP Aydin Milletvekili ve Insan Haklari Komisyonu Üyesi Özlem Çerçioglu, çocuk yuvalarinda devletin kendi eliyle psikolojisi bozuk bireyler yetistirdigini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burasi tam bir toplama kampi gibi. Çocuklarin yüzlerinde ve vücutlarinda isirik izleri bile var" diye konustu. Yurttaki çocuklarin sevgiye muhtaç oldugunun altini çizen Çerçioglu, "Buradaki çocuklar gördükleri her bayana benim annem olur musun, erkeklere ise babam olur musun, diye soruyor" dedi. Çerçioglu, Kadin ve Aileden Sorumlu Devlet Bakani Nimet Çubukçu'nun yurt disi ziyaretini yarida birakarak hemen bölgeye gelmesi gerektigini belirtti.

Malatya'da 0-6 Yas Grubu Çocuk Yuvasi'da yasanan siddet olaylarini incelemek üzere CHP'nin olusturdugu komisyonla bölgeye giden Aydin Milletvekili ve Insan Haklari Komisyonu Üyesi Özlem Çerçioglu, yurttaki izlenimlerini Cihan Haber Ajansi muhabirine anlatti. Çerçioglu, bölgeye dün gece saat 02:00 sularinda ulastiklarini belirterek, bu sabahda siddet skandalinin yasandigi yurtta incelemelerde bulunduklarini kaydetti. Çerçioglu, yurtta yasanan olaylardan müdüründen çalisanlara kadar herkesin bilgisi dahilinde oldugunu belirterek, "Ne yazik ki, çocuklar çok uzun zamandir bu siddet olaylarina maruz kaliyorlarmis. Zaten kendi agizlari ile de yasadiklarini anlatiyorlar" diye konustu. Yurtta yasananlari 'tüyler ürpertici' bir olay olarak nitelendiren Çerçioglu, çocuklarin fiziksel siddet gördüklerine dair dellilerin oldugunu, pek çogunun yüzünde tirnak izleri ve isiriklar oldugunu vurguladi. Yurdun fiziksel sartlarinin da son derece kötü oldugunun altini çizen Çerçioglu, "Banyolari, yemekhaneleri çok kötü. Hijyen sartlarindan son derece uzak. Çocuklarin buradan mikrop kapmamasi büyük bir sans" ifadesini kullandi. Devletin korumasi altinda bulunan çocuklarin iskence gördügünü dile getiren Çerçioglu, "Devlet kendi eliyle buralarda psikolojisi bozuk çocuk yetistiriyor. Yurt tam bir toplama kampina benizyor" dedi.

Yurtta kalan çocuklarin sevgiye muhtaç oldugunu kaydeden Çerçioglu; "Burada her çocuk gördükleri bayanlara benim annem olur musun, gördükleri erkeklere ise babam olur musun, diyor" seklinde konustu.

Kadin ve Aileden Sorumlu Devlet Bakani Nimet Çubukçu'nun yurt disi ziyaretini yarida birakip bölgeye henüz gelmemis olmasini da elestiren Çerçioglu, "Kendisi acaba olayi ciddiye almiyor mu?" diyerek tepkisini dile getirdi. Yaklasik iki hafta önce Bakan Çubukçu'yu yurtta yasanan olaylar konusunda uyardiklarini vurgulayan Çerçioglu, "Ancak kendisi bize böyle bir sey olmadigini söylemisti" diye konustu.

Sorunun bazi kisilerin görevden alinarak halledilemeyecegine dikkat çeken Çerçioglu; önemli olan seyin bir zihniyet degisikligi olusturmak oldugunu aktardi. Çerçioglu, kurumlarda çalisan kisilerin uzman olmasi gerekirken, çocugunun kadrolasma nedeniyle sözlesmeli çalisanlardan olustugunun altini çizdi.

CHP'nin bölgeye gönderdigi komisyon çalismalarini bugün de sürdürecek. Komisyon üyelerinin yarin Ankara'ya gelmeleri bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious