Dünyanin hiçbir ülkesinde yillik enflasyon yüzde 10 iken, banka yüzde 100 faiz uygulamiyor

  • Giriş : 21.10.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saruhan Tan, özellikle finans kesimindeki yöneticilerin son günlerde faizlere bir sinirlama getirilmemesi gerektigi yönünde pes pese açiklamalar yaptiklarina dikkat çekerek, sunlari söyledi:

"Ülkemiz ekonomisi son birkaç yil içinde çok ciddi gelismeler gösterdi. Enflasyon 30 yili askin bir süre sonra ilk kez tek haneli rakamlara indi. Ancak piyasalarin tam anlamiyla saglam bir yapiya kavustugu söylenemez. Bu nedenle yapilan açiklamalar, ülkenin genel çikarlarini gözetmeli. Kredi karti faizlerine sinirlama getirilmemesini isteyenler, tüketici üzerinden haksiz kazanç saglamayi aliskanlik haline getirenlerdir.

Dünyanin hiçbir ülkesinde kredi kartiyla ilgili faiz sinirlamasinin bulunmadigini savunuyorlar. Bu kisilere sormak gerekir, ayni dünyanin hangi ülkesinde, enflasyon yüzde 10'un altina inmisken yillik faiz yüzde yüzleri buluyor. Kaldi ki faiz orani ve buna bagli kredi karti batagini sadece bankanin riski olarak algilamak son derece yanlis. Bu batak içinde çirpinan tüketicidir. Çünkü banka nasilsa buradaki riskini öte yanda her kosulda borcunu ödeyen vatandastan aldigi yüksek faizle çikariyor. Yine bankalarin farkli faiz orani uygulamasi son derece dogal deniyor. Bizim tepkimiz oranlarin farkliligindan öte yüksekliginedir."


TÜKETICI CEZALANDIRILIYOR

Saruhan Tan, bankalarin sektörler arasinda da haksizlik yaptigini savunarak, "Konut ve otomobil kredilerinde faizi 1.20'lere kadar indiren bankalar, sira perakende sektörüne gelince orani yüzde 6'lar civarinda tutuyor. Böylece tüketicinin yani sira 60 milyar dolara ulasan cirosuyla perakende sektörü de haksiz rekabetle karsi karsiya kaliyor" dedi.

Alisveriste kredi karti kullanim oraninin her geçen gün arttigini vurgulayan BMD Baskani Tan, yüksek faize karsi yapilan düzenli ödemelerin yasanan haksizligi ortadan kaldirmadigina isaret ederek, hem sektörün hem de perakende tüketicisinin cezalandirildigini vurguladi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious