Ecevit için özel yasa çıkıyor

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Hükümet, eski Başbakan Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na gömülmesi için yasada özel değişikliğe gidiyor. Ecevit'in devlet töreni ile uğurlanması için de yönetmelik çıkarılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürk Orman Çiftliği içindeki Devlet Mezarlığı, Milli Savunma Bakanlığı'nın yönetiminde bulunuyor. Bakanlar Kurulu, Bülent Ecevit'in devlet töreniyle uğurlanmasıyla ilgili ayrıntıları görüşmek üzere dün saat 19.00'da toplandı.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ecevit için 11 Kasım'da devlet töreni düzenlenmesi ve Devlet Mezarlığı'na defnedilmesi için yasal düzenlemelerin süratle yapılacağını söyledi. Çiçek, TBMM Genel Kurulu'nun Bülent Ecevit'i anmak üzere bugün özel gündemle toplanacağını da açıkladı.

Hükümet Sözcüsü, Ecevit'in devlet töreniyle defnedilmesini istediklerini belirterek, "Bugün üzücü haberin hemen akabinde Başbakanlık ve ilgili kuruluşlarca, Devlet Cenaze Törenleri Yönetmeliği adı altında bir yönetmeliği de çıkarmış oluyoruz." dedi. Buna göre Ecevit için devlet töreni düzenlenmesinin önünde engel kalmamış oldu.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Mezarlığı'na defnedilebilecek kişilerin yasayla belirlendiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Cumhurbaşkanları, devlet başkanları, Cumhuriyet'in kuruluşunda görev almış ulu önder Atatürk'ün en yakın silah arkadaşlarıyla İstiklal Harbi komutanları için Ankara'da Devlet Mezarlığı'na defin imkanları getirilmektedir." Yasada yapılacak değişiklikle Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na defninin sağlanacağını kaydeden Çiçek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim getireceğimiz bu düzenlemeyle bu defin mümkün olacaktır. Bundan sonraki başbakanlar açısından da ileride isterlerse buraya, isterlerse ailelerinin tercih ettiği başka bir yere gömülebilecektir. Bununla ilgili bir düzenlemeyi süratle yapıyoruz."

Bakanlar Kurulu'nun basına kapalı bölümünde ise defin tarihinin 11 Kasım olarak belirlenmesinde Rahşan Ecevit'in sergilediği ısrar gündeme geldi. Enerji Bakanı Hilmi Güler, şahit olduğu bu olayı toplantıda anlattı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in taziye ziyaretinde defin günü de konuşuldu. Rahşan Ecevit'in cumartesi gününü ifade etmesi üzerine Sezer, bu tarihin geç olabileceği üzerinde durdu. Ecevit, işçi ve memurların tatil günü olması, insanların Ankara'ya gelebilmesi için böyle düşündüklerini aktardı. Bakan Güler araya girerek, "8 ya da 9 Kasım arzulanırsa, hükümet olarak memur ve işçiler için idari izin kararı çıkartabiliriz." dedi. Ancak, Rahşan Hanım, 11 Kasım'da karar kıldıklarını tekrarladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious