Eker: 'AB'nin kararı siyasi'

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği'nin (AB) 35 başlıklı müzakere konularından 9'unu askıya alması ile ilgili almış olduğu kararın siyasi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Eker, Antalya'da Growtech Fuarı'nın açılışının ardından Hamdi Güneş adlı üreticinin tesislerinde incelemelerde bulundu. Eker, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. AB'nin aldığı kararın siyasi olduğunu belirten Eker, "Karar teknik olmaktan çok, siyasi gibi görünüyor" dedi.

AB sürecinin uzun bir yol olduğunu vurgulayan Tarım ve Köyişleri Bakanı, istenilen düzenlemelerin yapılacağını ifade etti. Eker, açıklamalarına şöyle devam etti: "Askıya alınan başlıklarda tarım ve balıkçılık da var. Balıkçılıkla ilgili teknik anlamda bir sorun yok. Veteriner bitki ve hayvan sağlığı ile gıda konularında da herhangi bir sorun yok. Onlar devam ediyor."

Tarım Bakanı, modern tarımsal üretim tesislerinin birer endüstri kabul edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu tür tesisleri desteklediklerini kaydetti. Modern üretim alanlarının Türkiye'nin hem iç pazar hem de ihracatı için son derece önemli olduğunun altını çizen Eker, "Bu tür yerler teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı üretimin sağlıklı bir şekilde yapıldığı yerlerdir. Bu tür seralarda 12 ay verim alınan topraksız kültür kullanılıyor. Seraların gelişmesi tarım sektörünün gelişmesi demek. İhracatına artması demektir" diye konuştu.

Bakan Eker, ayrıca, modern üretim tesislerine yüzde 60 oranında faiz indirimi uygulandığını bildirdi. Zirai ilaç kalıntısına ilişkin sorulara da cevap veren Tarım ve Köyişleri Bakanı, kalıntının bugüne kadar ilaçların bilinçsiz ve zamansız kullanılmasından kaynaklandığını dile getirdi. Kalıntı sorununun bilinçlenme ile giderilebileceğini vurgulayan Bakan Eker, sorunun sahada giderilmesi üzerinde durdu. Bununla ilgili bir takım tedbirler aldıklarını anlatan Eker, şöyle konuştu."Geçtiğimiz yıl bu işlerde çalıştırılmak üzere 50 bitki koruma uzmanı aldık. Laboratuvarlarımızı güçlendirdik. İlave olarak da bu alkanda denetim yapacak personelin sayısını artırıyoruz."

Bakan Eker, ayrıca, 2007 yılından itibaren kırsal alanda çalıştırılmak üzere 2 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekim alınacağını, bunların sözleşmeli istihdam edileceğini açıkladı. Bakan Eker, "Bunlar üretim yerlerine hem bilgi hem de teknoloji götürecek. Zirai ilaç çiftçiye tarım alanında yapılması gereken konuları anlatacaklar. Daha önce başlattığımız bin tarım gönüllüsü gelişmiş hali" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious