Ekonomi son 3 yilda büyük yol katetti

  • Giriş : 26.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin son dört yilda yeni bir yapilanma süreci içerisine girdigini söyleyen Boydak, "Tek partili iktidarla birlikte birçok kanunun süratle hayata geçirildi Buna paralel olarak ta makro ekonomide olumlu gelismeler yasandi. Son üç yilda ekonomimiz yüzde 26 oraninda büyüme gerçeklestirdi. Yani yasadigimiz kriz dönemini çabuk atlattik. Kriz döneminde kisi basina bin 500 dolar düserken, bugün 4 bin dolarin üzerine çikti. Borçlanma orani yüzde 95'lik seviyelerden yüzde 62'lere düstü. Gelir dagiliminda kismi de olsa bir düzelme var" dedi.

Türkiye'de büyümenin lokomotifinin yüzde 91'lik payla özel sektör olduguna dikkat çeken Sanayi Odasi Baskani Mustafa Boydak, "Bu rakamlarda gösteriyor ki devlet büyümeye sadece yüzde 9 oraninda katki saglamis. Bu durum özel sektörün üzerindeki yükün ne kadar agir oldugunu da gözler önüne seriyor" seklinde konustu.

Issizligin Türkiye için büyük bir sorun oldugunun kaydeden Mustafa Boydak, özel sektörde yasanan kipirdanmalarla birlikte az bir oranda da olsa bunun çözümü için adimlarin atildigini kaydetti. Konusmasinda yabanci yatirimcilarin Türkiye'ye bakisini da degerlendiren Boydak, "Dünya piyasalari artik bizlere güvenle bakiyor. Bunun en güzel kaniti dis yatirimcilarin ülkemizde yapilan özellestirmelere olan ilgisi. Eskisen tamaminin 3 milyar dolara özellestirildigi bazi kurumlar, bugünlerde yüzde 50'lik kismi 6 milyar dolarlar civarinda özellestiriliyor. Öte yandan bankacilik sektöründeki gelismelerde yabanci yatirimcilarin ilgisini çekiyor" dedi. "Bunun yaninda ekonomideki büyüme cari islemler açigini da beraberinde getiriyor" diyen Mustafa Boydak, "Ama yabanci sermaye, sanayi ve turizmdeki gelismeler ile birlikte kisa vadede bu konuyla ilgili büyük bir problem gözükmüyor" diye konustu.

Türkiye'nin AB sürecini olumlu gelismelerle atlatarak 10 yil içinde birlige üye olacagini savunan Mustafa Boydak, AB sürecinde sanayicilerin en büyük sorununun adaptasyon olacagini kaydetti.

'2005 Yili Sonlarinda Türkiye Ekonomisi' konulu panelde Mustafa Boydak'in ardindan Erciyes Üniversitesi I.I.B.F.Dekani Prof. Dr. Cemal Özgüven baskanliginda, Istanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cevat Sarikamis, 'Türkiye'de Finansal Olusum ve Aktiviteler', Bogaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Özer Ertuna, 'Türkiye'de Özellestirmedeki Gelismeler', Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Oktay Güvemli, 'Türkiye'de Iç ve Dis Borçlar ve Sosyal Yasama Etkileri ile son olarakta Trakya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sudi Apak, '2005 Yili Sonlarina Dogru Türkiye'de Bankacilik' konularinda katilimcilara bilgiler verdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious