El Kaide'nin nakit sikintisi var . . .

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

ABD'li yetkililere göre El Kaide terör örgütü nakit sikintisi içinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Hazine Bakanligi, terörizm ve mali istihbarattan sorumlu bakan yardimcisi Stuart Levey ele geçirilen mektuptaki bir pasajda, Zevahari'nin Zerkavi'ye, "Parasiz kaldim. Bana para gönder. Hiç param yok" ifadelerinin yer aldigini belirtti.

Levey, "Heritage Foundation" adli stratejik arastirma kurulusunda yaptigi konusmada "Ben bardagin yarisi dolu diyenlerdenim. Bu yüzden ise iyi tarafindan bakiyorum: Zevahiri'nin parasi tükenmis. Bardagin yarisi bos diyenler ise 'Zevahiri, Zerkavi'nin o kadar çok parasi oldugunu düsünüyor ki bir kismini ondan almak istiyor' diyeceklerdir" diye konustu.

Konu hakkinda ayrintili bilgi veremeyecegini belirten Levey, mayis ayinda El Kaide ve Hamasin para toplama, para transferi ve fon biriktirmede güçlüklerle karsilastiginin belirlendigine isaret etti.

Levey "El Kaide ve Hamas üzerinde, mali baski altinda tutmak ve yardim saglayanlarin onlara para vermesini ve paralarini bu yöne kaydirmalarini caydirma gibi konularda gerçek bir etki sagladigimizi görüyoruz" dedi.

ABD'li istihbarat yetkilileri Zevahiri'den Zerkavi'ye yazildigi öne sürülen bir mektubu geçen ay basina açiklamislar, ancak mektubun varligi El Kaide örgütünün Irak kanadinca uydurma olarak nitelenerek reddedilmisti.

Zevahiri'nin Zerkavi'ye yazdigi iddia edilen mektupta, "Yeni mali destek kanallarinin açildigi su siralarda bir ödeme yapmamiz gerekiyor. Bu yüzden eger bize yaklasik 100 bin dolar gönderirsen sana mütesekkir oluruz" ifadeleri yer aliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious