'Elektrik zammi su an için sözkonusu degil'

  • Giriş : 01.11.2005 / 00:00:00

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Hilmi Güler, dogalgaza zam yapilmasina karsin, elektrige zam yapmayi düsünmediklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dogalgaza yapilan yüzde 5'lik zammin sorulmasi üzerine Güler, dogal gaza, dis girdilerde yasanan artis sebebiyle zam yapildigini kaydetti. Petrol fiyatlarinda yasanan fiyat artislarinin zammi getirdigini kaydeden Güler, tüketiciye bu artislari azami düzeyde yansitmamaya çalistiklarini kaydetti ve dogalgaza asgari seviyede zam gerçeklestirdiklerini kaydetti.

Elektrik konusunda bir zammin gündemlerinde olup olmadigi ile ilgili baska bir soru üzerine ise Güler, elektrik üretiminin daha çok su ve kömür gibi yerli kaynaklara bagli oldugunu kaydederek, su an için elektrik zamminin söz konusu olmadigini vurguladi.


Amacimiz Nükleer Programi Uygulamak

Nükleer enerjiye geçisle ilgili planlarin sorulmasi üzerine ise Güler, amaçlarinin nükleer program uygulamak oldugunu vurguladi. ''Nükleeri sadece bir enerji olayi olarak degil, bir nükleer program olarak ele almayi planliyoruz'' diyen Güler, ''Nükleeri, tipta hayvancilikta, tarimda bir çok alanda kullanmayi planliyoruz. Önemli olan teknolojidir. Sadece bir santralin alinip kurulmasi olayi degildir. Daha genis kapsamli düsünülmesi gereken bir olaydir'' diye konustu. Güler, altini çizdigini kaydettigi ifadesinde, nükleer enerji yatirimlarinin özel sektör tarafindan yapilmasini istediklerini vurguladi.

Güler baska bir soru üzerine ise, Tuz Gölü'ne yapilmasi planlanan dogal gaz deposu için Hirfanli Baraji'ndan Tuz Gölü'ne su tasinacagini ifade etti. Su tasinmasi için Hirfanli Baraji'ndan 120 kilometrelik bir boru hatti yapilacagini kaydeden Güler, bu su ile Tuz Gölü'ndeki tuz donlarinin eritilecegini ve büyük depolar olusturulacagini dile getirdi. Dünya Bankasi'ndan kredinin çiktigi proje ile bu depolara 1 milyar metreküp dogalgaz depolanabilecek. Projenin yaklasik bedeli ise 400 milyon dolar. Güler, depolama yoluyla disariya dogalgaz satisini da planladiklarini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious