Ellerinin hamuru ile eğitime katkı yapıyorlar

  • Giriş : 17.11.2006 / 00:00:00

Çorum'da fiziki ve maddi imkanları kısıtlı bir ilköğretim okulundaki öğretmen ve öğrenci anneleri, okula ek bina yaptırmak için kendi elleriyle hazırladıkları hamur işi yiyecekler ile kermes açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

600 öğrencinin eğitim gördüğü Tanyeri İlköğretim Okulu'nun mevcut binasının kapasiteye göre yetersiz kalması nedeniyle yeni bir ek bina yapılması için örnek bir çalışma başlatıldı. 12 derslikli ek bina yapımına devletten istenen desteğin sağlanamaması üzerine harekete geçen bir grup öğrenci annesi ve öğretmen tarafından kermes düzenlendi. İstiklal İlköğretim Okulu'nun eski binasında Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Güngör tarafından açılan kermeste, gıdadan giyime onlarca çeşit ürün satışa sunuldu.

Çocuklarının rahat ortamda kaliteli bir eğitim alabilmesi için harekete geçen Okul Aile Birliği Başkanı Nurhan Kanat ve üyeler Selma Turan, Aynur Avuncu, Nihal Körpınar, Sevim Aşkın, Ayşe Akdağ ve Sevilay Altınöz, okul öğretmeni Hatice Burhan'ın öncülüğünde kermes için malzeme toplayarak, kendi elleriyle hamur işi yiyecekler hazırladılar. Diğer velilerinde destek verdiği kermesin tüm hamur işi ürünleri öğrenci annelerinin hummalı çalışması sonucu hazırlandı.

Kermes hakkında bilgi veren Okul Aile Birliği Başkanı Nurhan Kanat, esnafların desteği ile kermesin giyim bölümünün tamamlandığını söyledi. Mantı, börek ve baklava yaparak gıda bölümü hazırladıklarını anlatan Kanat, elde edecekleri gelir ile ek binanın yapımına destek olacaklarını kaydetti. Vatandaşları bu anlamlı çalışmaya destek vermeye davet eden Kanat, "Kermes ile ek bina için yardım topladığımızı herkese duyurmak istiyoruz. Kendi imkanlarımızla yapacağımız kermesin ardından hayırseverlerin ve işadamlarının yardımlarını bekliyoruz. Bizlere destek veren okul öğretmeni Hatice Burhan ve okul müdürü Adnan Güngör'e ve okulun bize tahsisini sağlayan Milli Eğitim yetkililerine teşekkür ediyoruz" dedi.

30 yıllık sınıf öğretmeni olan Hatice Burhan ise okul şartlarının yetersiz olduğunu söyleyerek, ek bina yapımı için çabalayan öğrenci annelerine destek olmaya çalıştığını belirtti. Burhan, boş derslerde ve okul çıkışında hamur işlerine yardımcı olduğunu anlattı.

Giyimden hamur işlerine kadar pek çok ürünün okul yararına satışa sunulduğu kermes 10 gün boyunca açık kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious