'Elma her derde deva'

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Dünyada binlerce türü bulunan elmanın, başta beyinle ilgili olanlar olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği belirtildi. Elma, içerdiği organik asitlerle beyin, karaciğer ve mideye çok iyi geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suyu deriyi canlandıran elmanın sirkesi de balla birlikte bağışıklık sistemini ve kalp dahil bütün kasları güçlendiriyor. Elma, sağlıklı yaşamaya önem veren kişilerin yanından eksik etmeyeceği meyveler arasında gösteriliyor. Organik asitler, fosfor ve sodanın yanısıra A, B1, B2, C ve E vitaminlerini bünyesinde barındıran elmanın taze meyve, meyve suyu ve sirke olarak kullanılabildiğini belirten Uşak Sistem Tıp Başhekimi Dr. Özer Oktay, elmanın kabuğu ile yenildiğinde vücuttaki ürik asit oranını azalttığını, çiğ elma içerdiği organik asitler, soda ve fosfor yardımı ile beyin, karaciğer ve mideyi olumlu etkilediğini söyledi.
Pişmiş elma ile yapılan hoşaf türü yiyecekler rahatlatıcı olurken, kabızlık sorununu da giderebildiğini belirten Dr. Oktay, "Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deriler canlılık ve tazelik kazanıyor. Ayrıca deri döküntülerine, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği, egzama ve romatizma hastalıklarına karşı da başarıyla kullanılabilen elmanın suyu, soğuk algınlığı, öksürük, ses kısıklığı, yüksek ateş ve iltihaplı hastalıklara çok iyi geliyor. Bütün bunların yanı sıra elma suyu sindirim sistemini uyarıyor ve mide mukozasını güçlendiriyor." dedi.

Elma kürününse gut, böbrek, mesane, hastalıkları ve hemoroite hastalarına iyi geldiğini kaydeden Oktay, elma sirkesi de, doğal bir yaşam iksiri olarak kabul edildiğini ifade etti. Oktay, "Sirkesi, vücudu genel anlamda güçlendiriyor, çeşitli hastalık belirtilerini hafifletiyor ve cilt bakımı için kullanılabiliyor. Sirkesi, çiçek balı ile karıştırıldığında ise daha geniş bir kullanım alanına sahip olabiliyor. 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı çiçek balının karışımından elde ürün, aç karnına içildiğinde, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken, canlılık ve güç kazandırdığı gibi sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçleniyor. Elma sirkeli bal kokteyli sayesinde sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişilerin bağışıklık sistemleri güçleneceği için daha rahat bir kış geçirilebiliyor. Ayrıca elma sirkeli bal kokteyli sürekli içildiğinde ve salataya elma sirkesi kullanıldığında da yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor ve öksürüğe de iyi geliyor " diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious