'Erdogan, cumhuriyetinin degismez maddelerine saldirdi'

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

ANKARA -17 Kas 2005 - CHP Grup Baskanvekili Kemal Anadol, Basbakan Erdogan'in Anayasa'nin degismez maddelerine açik saldirida bulundugunu savunarak, vatandaslari buna karsi koymaya çagirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anadol, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa basbakan ve bakanlar tarafindan Anayasa'nin degismez maddelerine saldirildigini iddia etti. Anadol, bu saldiriya karsi ise hukukçulari, barolari, barolar birligini, egitim kurumlarini, bilim adamlarini, sivil toplum örgütlerini, vatandaslari karsi çikmaya çagirdi.

Ilk defa Türkiye'deki rejimin iktidarin saldirisina ugradigini öne süren Anadol, "Türkiye Cumhuriyeti kolay bugünlere gelmedi. Çok badireler atlatti. Iç isyanlar oldu, darbeler oldu. Ama böylesi görülmedi. Ilk defa Bakanlar Kurulu'nun basindaki basbakan ve bakanlar tarafindan Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti olan ve bu nitelikleri devam edecek degistirilmesi mümkün olmayan maddeleri açik saldiriya ugradi" diye konustu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin sahipsiz olmadigini söyleyen Anadol, CHP'nin partilerin disinda bütün vatandaslari Türkiye'ye sahip çikmaya çagirdi. Anadol, bu yoldaki mücadelerinin parlementoda da devam edecegini kaydetti.

Basbakanlik Basin Sözcüsü tarafindan yapilan açiklamalari 'Basbakanin ben bunlari söylemedim' diyemedigini basin danismana konusmayi tevil ettirdigini kaydeden Anadol, "Zirva tevil götürmez." dedi.

Basbakan Erdogan'in çirpindikça daha battigini iddia eden Anadol, açiklamanin kabul edilmesi durumunda dünyevi yasantiyla ilgili kurallarin ulema marifetiyle dini esaslara dayandirilacagi ve dolasiyla Türkiye'ye seriat gelmis olacagi iddiasinda bulundu.

Bir soru üzerine Anadol, kendilerinin durum saptamasi yaptiklarini belirterek, konusmayi yargiya götürme gibi bir çalismalarinin olmadigini, savcilarin kendilerinin dava açabileceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious