'Ermeni konusunda oynanan oyunlara duyarsiz kalmayalim'

  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bildiride, "Yalnizca ödenmemis hayat sigortasi anlasmalari hakkindaki zorunluluklarin yerine getirildigi ve olaylar hakkinda siyasi veya tarihi bir tavir benimsenmedigi" belirtildigini aktaran Egilmez, ancak Fransa'nin tarihten bu yana Ermenilerin hamisi olmasi nedeniyle, bir Fransiz sirketi olan AXA'nin da Ermeniler tazminat ödemesinin rastlanti olmadigi akla getirdigini vurguladi.

Olayin kabul edilemeyecek bir onu oldugunu aktaran Egilmez, "Olay söyle gelisiyor: UAP adli Fransiz sirketi 1922'de, Ermenilerin soykirima ugradiklarini kabul ettigini açiklar ve bunu bir yazi ile Fransiz Disislerine bildirir. Aradan geçen 74 yil sonra yani 1996 yilinda, AXA sirketi UAP'dan yasam poliçelerini satin alir. Böylece dolayli olarak AXA, UAP'in karari olan sözde Ermeni soykirimini kabul etmis olur."

Burada dikkati çeken hususun AXA'in 9 sene boyunca hiçbir Ermeni'ye tazminat anlaminda ödeme yapmamis olmasi oldugunu söyleyen Egilmez, olayin AB müzakereleri sürecinde de, Türkiye'nin sözde Ermeni soykirimini taniyarak, gereken tazminatlarin ödenmesi hususlarinin gündeme getirildigi bir döneme rastladigini aktardi.

Egilmez, söyle konustu: "Bunun anlami; simdiye kadar somut olarak ispatlanamayan sözde soykirim iddialarinin, 'bir hukuk oyunu' ile ispatlanmaya çalisilmasidir. Ilk Ermeni sözde soykirim anitini yapan ve sözde soykirimin taninmasi konusunda en çok sesi çikan ve dahasi Asala terör örgütüne topraklarinda kucak açan bir ülke olarak Fransa'nin AB müzakereleri sürecindeki Türkiye'yi zor bir durumda birakmak konusundaki karari, AXA kanaliyla gerçeklestirilmeye çalisilmaktadir.Özetle; her sey basta Fransa olmak üzere Türkiye'nin AB üyeligini sabote etmek isteyen ülkelerin planladigi bir oyundur.


"TÜRKIYE KARSITI FAALIYETLERDE ROLÜ OLAN TEK ÜLKE FRANSA DEGILDIR"


Olaylara bir bütün olarak bakmayi sürdürürsek, Türkiye karsiti faaliyetlerde rolü olan tek ülke Fransa degildir. Örnegin (Osmanli döneminde Ermeniler öldürülmüstür) diyen bir Türk yazara, Alman Yazarlar Birligi tarafindan ödül verilmesi ya da entel maskesiyle ortada gezin birilerinin, Ermeni soykiriminin yapildigini kanitlamaya yönelik bir konferans düzenlemesi kesinlikle tesadüf degildir."

Türkiye'ye, AB'ye üyelik sürecinde "Ermeniler ile olan sinir kapisini açmasi" konusundaki dayatmalar yapildigini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Egilmez, geçtigimiz subat ayinda 36 ülkenin büyükelçisi ve Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans-Jorg Kretschmer'in Ermenistan sinirindaki Kars'a gitmesi de siradan bir olay olmadigini açikladi.

Baska bir örnegin de Global Heritage Fund (Küresel Miras Fonu) isimli kurulusun Kars'ta yürütülen sözde "restorasyon" çalismalari oldugunu anlatan Egilmez, "Osmanli tarihimize ait eserlerin restore edilmesine duyulan ilgi üstelik bunun içinde Kars'in seçilmesi dikkat çekicidir. Ayni sekilde Van Gölü'ndeki Akdamar adasi üzerinde bulunan ve I. Gagik tarafindan 915 - 921 tarihleri arasinda yapilan tarihi Ermenistan kilisesinin restorasyonuna gösterilen alaka da anlamsiz degildir." diye konustu.

Bunlarin hepsinin Ermenistan ve diasporanin Dogu Anadolu'ya yönelik toprak taleplerinin, Türkiye karsiti ülkelerce Türkiye'deki uzantilarinca desteklenmesinin delilleri oldugunu kaydeden Egilmez, söyle devam etti: "Ermenilerin yillarca süren terör eylemlerinde, 36 diplomatimiz, 6 vatandasimiz katledilirken sesi çikmayan hatta çanak tutan ülkeler, simdi sirayla sözde Ermeni soykirimini kabul ederek, parlamentolarindan bu yönde kararlar çikarmaktadirlar. Bunlarin hepsi es zamanli olarak dügmeye basilmis faaliyetlerdir. Türkiye'nin içeriden ve disaridan sikistirilmaya çalisilmasinin tezahürleridir. Osmanliyi ve Türkiye Cumhuriyeti'ni suçlu konumuna sokmak isteyen çabalar giderek derinlesecektir. Burada yapilmasi gereken Türk milletinin bütün bu olanlara duyariz kalmamasi ve çesitli platformlarda gereken en sert tepkiyi göstermesidir. Buradan milletimize sesleniyoruz; ülkemiz ve milletimiz aleyhine, içeride ve disarida oynanan oyunlara karsi duyarsiz olmayalim ve yüce Atatürk'ün su sözünü asla unutmayalim (Muhtaç oldugun kudret damarlarindaki asil kanda mevcuttur.)"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious