F.Bahçe Asbaşkanı ne demek istedi?

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, ''Son 4 haftaya 9 puan önde girmezsek, kolay kolay bize şampiyonluğu bırakmayacaklarını düşünüyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NTV Televizyonu'nda katıldığı spor programında, soruları yanıtlayan Koç, taraftar gruplarının tribünlerde yarattıkları, kulübe zarar veren olaylarla ilgili değerlendirmesinde, çok kritik bir dönemece girdiklerini ifade ederek, ''Hangi taraftar grubu olursa olsun Fenerbahçe'ye zarar verecek tarzda hareketler içinde olduğu zaman bilmeliler ki burada en çok yine onlar kaybedecek. Yine sonunda cezasını biz göreceğiz. Çok kritik bir dönemece giriyoruz. Son 4 maça Fenerbahçe olarak 9 puan önde girmezsek kolay kolay bize şampiyonluğu bırakmayacaklarını düşünüyorum. O yüzden hata yapmamamız gerektiğini, birlik ve beraberlik içinde, sporcusuyla taraftarıyla yönetimiyle kenetlenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Son iki haftadır bu yönde iyi sinyaller var. Dün (Bursaspor maçındaki Fenerbahçeli taraftarların kavgası) yaşanan olaylar talihsizlikti'' diye konuştu.

Yönetim kurulu olarak taraftarlar arasında yaşananlara, belli bir yere kadar müdahale edebildiklerini belirten Koç, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın sezon başında iki kez taraftar gruplarının temsilcileriyle bir araya geldiğini, ancak bazı grupları istedikleri noktaya getiremediklerini ifade ederek, ''Rica ediyorum sakin olun. Sinirlerinize hakim olun. İşler iyi gidiyor. 6 puan öndeyiz. Türkiye Kupası'nda kuvvetli bir şekilde devam ediyoruz. Takımı desteklemekten başka hiçbir şey yapmayın'' şeklindeki sözlerle taraftarlarına seslendi.

-''RAKİPLERİMİZDEN ÇEKİNİYORUZ...''-

Ali Koç, şampiyonluk mücadelesindeki en yakın takipçileri Beşiktaş'ın kendilerini tedirgin edip etmediği sorusuna, siyah-beyazlı ekipten ve kendilerini takip eden diğer takımlardan çekindikleri yanıtını vererek şunları kaydetti:

''Öncelikle Beşiktaş'ı tebrik etmek lazım. Seyircisiz oynamak zor. 6 puan önde olmak büyük avantaj. Tabiki çekiniyoruz. Rakibinden çekinmezsen ileride büyük sıkıntılar karşına gelebilir. Rakibimizden, takip eden herkesten çekiniyoruz. Konyaspor maçından bu yana çıkışa geçtiğimizi düşünüyorum. Fikstürün bizim açımızdan avantajlı olan bölümünde avantajımızı arzu ettiğimiz gibi kullanamadık. Takımımız çıkışa geçti taraftar, sporcu, yönetim olarak kenetlendik. Mutlu sona ulaşmak için elimizden geleni yapacağız.''

-ALEX'İN SÖZLEŞMESİ KONUSU-

Ali Koç, Fenerbahçe'ye yaptığı katkılardan, kişiliğinden ve karakterinden dolayı Brezilyalı futbolcu Alex de Souza ile devam etmeyi arzu ettiklerini ifade ederek, Brezilyalı futbolcunun menajeriyle sözleşmesinin uzatılması için yapılan görüşmelerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

''Bizzat transfer görüşmeleriyle ilgilenmiyorum. Alex konusunda ben bir sıkıntı görmüyorum. Fenerbahçe Spor Kulübü, Alex ile devam etmek istediği taktirde, orta yol bulunacaktır. Zaten istememek gibi bir şey söz konusu değil. Biz Alex'i Fenerbahçe'ye yaptığı katkılardan dolayı, kişiliğinden, karakterinden dolayı arzu ediyoruz. Görüşmeler de bu yolda devam ediyor.''

Alex'i basının problemli bir futbolcu olarak gösterdiğini ifade eden Koç, ''Alex'in başına gelenle, dün Bursaspor Başkanı Sayın Levent Kızıl'ın başına gelen arasında çok büyük bir fark yok. Bu aslında futbolun olumsuz yanı'' dedi.

-''(YÖNETİCİLİK) AKILLI İNSANIN YAPACAĞI BİR OLAY DEĞİL. 9 AYDA ÜRKTÜM''-

Plan yapmadığı bir dönemde başkan Aziz Yıldırım'dan teklif alarak yönetime girdiğini belirten Ali Koç, yönetim kurulu üyeliğine seçildiğinden bu yana geçen 9 ayda yaşadıklarının, bu alanda gelecekteki planları konusunda kendisini ürküttüğünü ifade etti.

Fenerbahçe'ye başkan olmanın en büyük hayallerinden birisi olduğunu hatırlatan Koç, ''Çok büyük bir hayalimdi Fenerbahçe'ye başkan olmak, 50 yaşından sonra. Ama son 9 ayda yaşadıklarımı görünce, diyorum ki 'Aman Ali sen bu işe sakın bir daha yanından yaklaşma' Çünkü hakikaten çok büyük haksızlık, çifte standart, keyfi yaklaşımlar söz konusu. 9 ayda ürktüğümü söyleyebilirim'' şeklinde konuştu.

Yöneticiliğin çok büyük fedakarlıklar isteyen bir iş olduğunu anlatan Koç, ''Beklentimden erken gelen bir zamandı. Camiama katkım olabileceğini düşündüm. Kimseye sormadan aday oldum. Enteresan bir şey yöneticilik. Böyle bir şeyi beni seven kime sorsam, 'Aklın mı yok?, Deli misin?' derlerdi. Kimseye sormadım, eşime bir gece evvel söyledim ve seçime girdim. Aradan 9 aylık bir zaman geçti. Madalyonun öbür yüzü var. Bu iş hiç de sanıldığı gibi bir olay değil. Aslında akıllı bir insanın yapacağı bir olay değil'' diye konuştu.

Bu işten hiçbir beklentisi olmayan birisi olarak maruz kaldıkları muameleden rahatsızlık duyduğunu ifade eden Koç, çoğunlukla medyadan şikayetçi olduklarını, özellikle Fenerbahçe'ye daha toleranssız yaklaşıldığını gördüklerini vurguladı.

Fenerbahçeli yönetici, spor medyasında genelde sansasyon yapılmadığında haberin değersiz olarak nitelendirildiği anlayışın hakim olduğunu, reyting için Fenerbahçe'ye çok fazla ''belden aşağı'' vurulduğunu ileri sürdü.

-''ZAMAN ZAMAN EZDİK, HİÇBİR ZAMAN EZİLMEDİK''-
Fenerbahçe'ye yapılan yatırımların meyvelerinin, alınan başarılı sonuçlarla yavaş yavaş toplandığını kaydeden Ali Koç, ''Bu sezon Avrupa'da tarihimizde hiç oynamadığımız kadar iyi maçlar çıkardık. Kuvvetli takımlarla oynadık. Zaman zaman ezdik, hiçbir zaman ezilmedik. AZ Alkmaar karşısında nasıl elendiğimizi biliyorsunuz. Bunlar bir tesadüfün sonucu değil bence. İyi çalışmanın doğru çalışmanın sonucu'' diye konuştu.

-''BEŞİKTAŞ'A HAKSIZLIK YAPILDI...''-

Ligin ikinci yarısındaki Konyaspor-Beşiktaş maçında çirkin ve talihsiz bir olayın neticesinde Beşiktaş'a haksızlık yapıldığını, deplasmana giden Beşiktaş seyircisinin iki üç kişinin tahrikine uğrayarak haklı olarak galeyana geldiğini anlatan Koç, ezeli rakiplerine destek çıkarak şunları söyledi:

''Bende o tribünde olsaydım herhalde ben de çok rahatsız olurdum. Geçen sezon benzer şeyi biz Vestel Manisaspor maçında yaşadık. Birisi çıktı mikrofonla 'Fenerbahçe şampiyon olamaz' dedi ve arkasından küfürler...Seyircimiz tepki gösterdi ve tribünden koltuklar sahaya indi, ceza yedik, seyircisiz bir maç oynadık. Ben şahsen bu konuda Beşiktaş'a destek verdim. Dün bizim başımıza gelen bugün Beşiktaş'ın başına geldiği için ortak bir tavır takınmamız gerektiğini düşünürken, bu konuyu fazla yönetimde irdeleyemedim. Çünkü ilişkiler veya sektör öyle bir noktaya geldi ki, böyle iyi niyetli bir çıkış yapsaydık, 'Fenerbahçe, Beşiktaş'a ceza aldırtmaya çalışıyor' diye bir intibaya kapılabilirdi insanlar. Ben şahsen kendi arkadaşlarım nezdinde bu konuyu daha fazla konuşmaktan çekindim. Bu fırsatları yakaladığımız zaman kullanmamız lazım.''

Yöneticilerin ağzından çıkan laflardan geniş kitlelerin etkilendiğini ifade eden Koç, ''Bizim öyle dalga geçme, şaka yapma, ortamı germe lüksümüz yok diye düşünüyorum'' dedi.

-''BAŞKANLARI BİLE BİR ARAYA GETİRMEKTE SIKINTI ÇEKİYORUZ...''-
Türk futbolunu ileriye taşımak için, Futbol sektörünün tüm paydaşlarının kafa kafaya vererek uzun vadeli planlar yapması gerektiğini anlatan Fenerbahçeli yönetici, ''Bugünkü sektöre baktığımızda ne yazık ki bunu sağlamak mümkün değil. Başkanları bile bir araya getirmekte sıkıntı çekiyoruz'' diye konuştu.

Dünya ve Avrupa çapında sürekli başarı sağlanabilecek bir tabloya ulaşmak için çok uzaklarda olunduğunu vurgulayan Koç,sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun sadece bir kulübün yönetiminin yatırımlarıyla değil, Futbol sektörünün tüm paydaşlarının kafa kafaya vererek uzun vadeli planlar yapmasıyla sağlanabilecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Bugünkü sektöre baktığımızda, ne yazık ki bunu sağlamak mümkün değil. Başkanları bile bir araya getirmekte sıkıntı çekiyoruz. Kulüpler birliği olarak doğru dürüst verimli bir şekilde çalışamıyoruz. Ama bunlar olacaktır. Bugünkü tablosuyla bu böyle görünmüyor. Düzeleceğine yürekten inanıyorum.''

-''ÇİFTE STANDARTLI VE KEYFİ DAVRANMAMALI...''-

Fenerbahçeyle ilgili spor kamuoyuna yansıyan olumsuzlukların, gösterildiği derecede olmadığını anlatan Ali Koç, ''Bazılarının kantarının topuzu mopuzu kalmıyor Fenerbahçe olduğu zaman. Yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Ne şekilde disiplin kuruluna sevkedildiğimize bakarsanız, komik, traji komik...Biz burada Dünya çapında Futbol sektöründen, Avrupa ile yarışmaktan bahsederken, diğer taraftan, Futbol sektörünün adil olmasını sağlayacak, herkese eşit olması gereken kurumlar, çifte standartlı ve keyfi davranmamalı'' diye konuştu.

Türkiye'de bugün sporun, kardeşliğe, barışa, toplumsal birlik ve beraberliğe hizmet etmediğini savunan Ali Koç, ''Türkiye'nin zaten uğraştığı bir sürü problemler varken, gerek içeriden gelen, gerek dışarıdan gelen, futbolun, kardeşliğe, bütünlüğe, birlik ve beraberliğimize zarar vermesi hepimizin ayıbıdır. Ben yönetici olarak bu anlattığıma bir şekilde pozitif anlamda katkı sağlayabilirsem başarılı olduğumu düşünürüm'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious