G-8' de büyük buluşma

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, G-8 Zirvesi için gittiği Rusya'nın St. Petersburg kentinde ABD Başkanı George W. Bush ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Bush ile Kuzey Kore'nin nükleer programının durdurulmasıyla ilgili görüşmelerin yeniden başlatılmasını ele aldıklarını söyledi. Hu, gazetecilerin sorularını cevaplarken, ''Taraflar, Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarın sağlanmasına ilişkin niyetlerini dile getirdiler. İki taraf da, altılı görüşmelerin daha da ileri götürülmesi için çabaların yoğunlaştırılması konusunda aynı görüşte. Bu sayede, Kore Yarımadası'nın diyalog ve müzakere yoluyla barışçıl bir şekilde nükleer silahlardan arındırılacağını arzuluyoruz.'' diye konuştu.

Çin, ABD, Japonya, Rusya, Güney Kore ve Kuzey Kore ve arasında sürdürülen ve ''altılı görüşmeler'' olarak adlandırılan çok uluslu görüşmeler Çin'in başkenti Pekin'de Ağustos 2003'te başlamıştı. En son beşinci turunun birinci aşama görüşmeleri 9-11 Kasım 2005 günlerinde Pekin'de gerçekleşmişti. Yapılan bu son görüşmede ABD ve Kuzey Kore arasındaki anlaşmazlıktan dolayı görüşmeler askıya alınmıştı.

Öte yandan, Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nde dün onaylanan Kuzey Kore'nin füze denemesine ilişkin karara şiddetle karşı çıktığını ve bu kararın kendisini bağlamadığını açıkladı.

Pyongyang hükümetinin açıklamasında, Kuzey Kore'nin füze denemesinin, herhangi bir uluslararası hukuka aykırı olmadığı, ABD'nin bu sorunu BM Güvenlik Konseyi'ne sunmasının "kesinlikle yanlış" ve ABD'nin, Kuzey Kore ile arasındaki sorunu Kuzey Kore ile BM arasındaki soruna dönüştürmeyi amaçlalan bir girişim olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious