Güneydogu'da huzur istiyoruz

  • Giriş : 15.11.2005 / 00:00:00

MARDIN - Mardin'in Derik ilçesine bagli Bozbayir köyündeki Metinan Asireti'nin liderlerinden Mehmet Serif Temelli, Dogu ve Güneydogu Anadolu'da ser güçler tarafindan oynanan oyunlara karsi halkin bilinçli olmasini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yine insanlarimiz öldürülecek, yine analarimiz aglayacak, can ve mal güvenligimiz kalmayacak. Esnafimiz kepenk kapatip magdur olacak. Artik bu sahneleri bir daha yasamak istemiyoruz" dedi.

Güneydogu'da geçmisten bugüne yasananlarin Kürt sorunu adi altinda tanimlanmaya çalisildigini kaydeden Temelli, "Kürt sorunu yoktur. Bana göre gerçek sorun issizliktir. Eger halkimizin ugrasacagi bir isi olsaydi, insanlar huzurlu olsaydi ben inaniyorum ki terör olmazdi. Kaos olmazdi. Sonuç olarak masum 30 bin insanimiz ölmezdi ve arkalarinda biraktiklari gözü yasli analar ve yetim çocuklar olmazdi" diye konustu.

Temelli sunlari söyledi : "Bir tarafta Türkiye partisi olmaya çalisan Demokratik Toplum Hareketi, diger tarafta kendi varligini sürdürebilmesi için ve tutuklu liderlerine muhatap bulmaya çalisan PKK; geçmisteki siyasal olusumlara baktigimizda HEP, DEP, HADEP ve DEHAP... Bunlarin Türkiye'nin belli bir kesimi disina çikamadigini görmekteyiz. Bu partiler, tüzüklerinde etnik köken fark etmeksizin herkese açik olduklarini söyledikleri halde, uygulamada ve siyasi çalismalarinda kaynaklanan yanlis tutumlarindan dolayi yeteri kadar inandirici olamiyorlar"

Temelli, PKK'nin gerek kendi arasinda bölünmesi, gerek ateskes ilan edip yeniden eylemlere baslamasi ve gerekse de Imrali çikisli mantikla hareket etmesinin istikrarsizligi ve çözümsüzlügü beraberinde getirdigini kaydetti.

Daga çikan gençlere seslenen Temelli, "Ben aslen Kürdüm ama Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandasiyim. Bu ülkenin bir evladi olarak daglarda bulunan Kürt gençlerine sesleniyorum; PKK Kürtleri temsil etmiyor. Gelin devlete teslim olun. Bölgesel baris için ilk adimi atin ve eve dönün. Bizler bu bölgede çok aci çektik. Bundan dolayi kan davali bir çok ailenin barismasina vesile oldum. Baris adina çalismalarim devam edecektir. Artik ülkemizde insanlar birbirlerini öldürmesin Bölgemiz bir kaosa sürüklenmesin" ifadesini kullandi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious