'Hac'a giden İngilizlerin sayısı artıyor'

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

İngiliz The Independent gazetesi, İngiltere'den Hac'a gidenlerin sayısının arttığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mekke'de İngiliz Hacı adayları ile görüşen The Independent muhabiri, "İngiltere'de karşılaştıkları tutum nedeniyle Hac'a gelenlerin sayısı artıyor." yorumunda bulundu. Gazete, en az 23 bin Müslüman İngilizin Hac'a geldiğini belirtirken gelen İngilizlerinde artık gençlerden oluştuğuna dikkat çekti.

The Independent, Hac'a gelen Müslümanların ortak duygusunun 7 Temmuz saldırısı ardından İslam karşıtlığının arttığını olduğuna dikkat çekerken Dışişleri Eski Bakanı Jack Straw'un nikab ile ilgili başlattığı tartışmalara işaret ettiklerini belirtti. Londra metrosuna 7 Temmuz 2005'te düzenlenen saldırıda 52 kişi hayatını kaybetmişti. Straw da kendisi ile görüşmeyen gelen nikablı kadınların peçelerini kaldırmalarını daha iyi iletişim kurmak için istediğini söylemişti. Straw'un bu açıklaması İngiltere'de nikab tartışmasını tetiklemişti.

Gazeteye konuşan Yasir Navab, "İngiltere'deki olumsuz histeri beni İslam'a doğru yitti. İslam'ı parçalamaya çalışıyorlar ancak bu hareketleri beni daha çok İslam'a doğru yitiyor. Dinimi korumak istiyorum. Pekçok gencin de Müslüman olduğunu görüyorum." şeklinde konuştu. İngiltere Genç Müslümanlar Eski Başkanı Zahid Amin de Hac'a gelen İngiliz Müslümanların demografik yapısını değiştiğine işaret etti. Amin, "Eskiden 50-60 yaşına gelen ebeveynler Hac'a gelirdi. Artık gelenler 20-30 yaşlarında." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious