Hali Gaziantep'in en büyük ihraç kalemi olacak

  • Giriş : 21.11.2005 / 00:00:00

GAZIANTEP - Gaziantep Sanayi Odasi (GSO) Baskani Nejat Koçer, önümüzdeki 10 yil içinde Gaziantep'in en büyük ihraç kaleminin hali olacagini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sektörün, son 3-4 yilda ciddi gelisme gösterdigini ve markalasma konusunda önemli adimlar atildigini dile getiren Koçer, "Hali, sadece Türkiye'de degil, Avrupa ve Türki cumhuriyetlerde de büyük mesafe kat ettigimiz bir sektör" dedi.

Nihai tüketim ürünü olarak bütün dünyaya mal satilabilecek ve ihracatta lokomotif hale gelen sektörün dogru yapilandirilmasi gerektigini belirten Koçer, sektörün markalasmasi ve dogru pazarlarda yer alabilmesi için bir çok çalismalari oldugunu ifade etti. Koçer, "Bu alanda, AB fon destegiyle Hali Desinatörlügü Kursu açtik. Kursiyerlerimiz, sertifikalarini önümüzdeki günlerde alacak ve kurslarimiz devam edecek. Kalifiye elemanin yaninda, gelisen süreçte markalasma da önem arzediyor. Fasonculuk anlayisiyla veya markalasmadan bu yillari bosa geçirilirse, daha sonra geç kalinmis olacak. Bu yöndeki çalismalar 3 yildir devam ediyor. Son dönemde, birçok firma markalarini ulusal televizyon, dergi ve gazeteler ile çesitli yayinlarda tanitiyor. Önümüzdeki 10 yil içinde, Gaziantep'in en büyük ihraç kaleminin hali olacagi görülüyor" diye konustu.

Hali sektörünün iplik, tutkal, çözgü ipligi ve yan sanayisiyle birlikte 5 ayri sektöre kaynaklik ettigine dikkat çeken Koçer, Türkiye hali üretiminin yüzde 70'inin Gaziantep'te gerçeklestigini kaydetti. Gaziantep'teki firmalarin farkli çalisma sistemlerini benimsedigine deginen Koçer, "Hali üretimi çesitlilik arz ediyor. Bilinen markalar adina fason üretim yapanlarin yaninda, markalasma yolunu seçenler ve bayi teskilati kurmak için yola çikanlar da bulunuyor. Gaziantep, hali ile ilgili her türlü gelisimi üstlenebilecek ve yönlendirebilecek durumda. Türkiye bu alanda Misir'la yarisiyor. Bir dönem Avrupa pazarini elinde bulunduran Belçika'nin yerini almis durumdayiz. Bunun yaninda, Türki cumhuriyetlere ve uzak dogu ülkelerine de hitap eder hale geldik" seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious