'Hariri suikastçisi Türkiye'de degil'

  • Giriş : 28.10.2005 / 00:00:00

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlügü (EGM) Sözcüsü Ismail Çaliskan, Lübnan eski Basbakani Hariri'ye düzenlenen suikastin faili oldugu ileri sürülen Lübnan uyruklu Ahmed Ebu Adess'in Türkiye'de saklandigi iddialarini yalanladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suriye yönetimi BM'ye sundugu ifadede, suikasti Lübnan uyruklu Ahmed Ebu Adess'in isledigini ve Adess'in Türkiye'de saklandigini ileri sürmüstü. Adess'in Lübnan'daki yakinlarina Türkiye'den e-posta yolladigi da iddia edilmisti.
Emniyet Genel Müdürlügü Sözcüsü Ismail Çaliskan, haftalik basin bilgilendirme toplantisinda gazetecilerin sorularini yanitladi. Kapatilan HADEP'in Genel Baskan Yardimcisi Hikmet Fidan'in Diyarbakir'da öldürülmesi olayiyla ilgili olarak gözaltina alinan 3 kisinin adliyeye çikarilarak tutuklandigini hatirlatan Çaliskan, bu sahislarin sorgusu neticesinde suikastin terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin emriyle islendiginin ortaya çiktigini kaydetti. Kamuoyunda, suikastin terör örgütü tarafindan degil de karanlik güçler tarafindan islendigi yönünde bir hava olusturulmak istendigine dikkat çeken Çaliskan, "Bu olay gösterdi ki örgüt, kendi düsüncesine aykiri davrananlari rahatlikla öldürüyor. Ancak bu tür eylemler, Avrupa kamuoyuna sirin görünmek için üslenilmiyor" dedi. Çaliskan, terör örgütünün daha önce Van valisine suikast girisimi, Kusadasi'ndaki patlama ve Istanbul Maslak'ta bir benzinlikte gerçeklesen patlama gibi bazi eylemleri de üslenmedigine dikkat çekti.

Bir gazetecinin Istanbul'un organize suç örgütleri tarafindan paylasildigi yönünde haberler çiktigini hatirlatmasi üzerine konusan Ismail Çaliskan, bu haberlerin emniyet kaynakli olmadigini ve gerçegi yansitmadigini savundu. Organize suç örgütlerinin aralarindaki hesaplasmalarin yeni bir durum olmadigini belirten Çaliskan, "Teskilat olarak suç örgütleri ile mücadelemizi araliksiz olarak sürdürüyoruz" dedi. Istanbul'da geçtigimiz yil basindan beri suç örgütlerine karsi 33 operasyon yapildigini bildiren Çaliskan, bu operasyonlarda 33 organize suç örgütünün çökertildigini ve 163 kisinin tutuklandigini kaydetti. Çaliskan bu operasyonlarda çok sayida silah, mühimmat ve patlayici madde de ele geçirildigini ifade etti. Ismail Çaliskan, polisin bu suç örgütleriyle mücadelede herhangi bir zaaf içinde bulunmadigini vurguladi. Emniyet sözcüzü Çaliskan, suç örgütleriyle mücadelede en büyük yardimcilarinin vatandaslar oldugunu belirterek, vatandaslarin süpheli gördükleri sahislari polise ihbar etmelerinin mücadeleyi daha da kolaylastiracagini vurguladi.

EGM Sözcüsü Çaliskan, yaklasan Ramazan Bayrami nedeniyle vatandaslari uyardi. Bayramda vatandaslarin yogun olarak bulunacagi terminal, gar, hava limani, alisveris merkezleri gibi yerlerde emniyet tedbirlerinin artirilacagini kaydeden Çaliskan, "Vatandaslarimiz bayrak süresince her türlü ihbar ve sikayetini 155 polis imdat ve 154 alo trafik telefonlarina iletsinler" dedi. Çaliskan, vatandaslardan yasanmasi muhtemel trafik kazalarina karsi dikkatli olmalarini istedi. Çaliskan, "Vatandaslarimiza trafik kurallarina uymalarini tavsiye ediyorum. Araba kullanacaklar kesinlikle yorgun bir sekilde yola çkmasinlar. Gidis ve dönüsü trafigin yogun olacagi saatlere denk getirmemeye çalissinlar, asiri hiz yapmasinlar" seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious