“Hariri suikasti ile ilgili sorusturma açik ve seffaf biçimde sonuçlandirilmali”

  • Giriş : 12.11.2005 / 00:00:00

MANAMA - Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Lübnan'in eski basbakani Refik Hariri'ye düzenlenen suikast ile ilgili sorusturmanin 'açik ve seffaf' biçimde sonuçlandirilmasinin çok önemli oldugunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantisinin girisim kapsamindaki ülkelerde reformlarin ve demokrasinin desteklenmesi amacini tasidigini kaydeden Gül, bu toplantilara önem verdiklerini kaydetti. Toplantiya çok sayida ülkeden disisleri bakanlari ile uluslararasi kuruluslardan temsilcilerinin katildigini kaydeden Gül görüsmeleri, ''Çok genis bir ilgi alani içinde son derece yapici'' seklinde degerlendirdi.Türkiye'nin demokrasinin yayginlasmasini destekledigini kaydederek, demokrasi degisiminin bölge içinden gelecek dinamiklerle olmasi gerektigini kaydeden Gül, ''Zaten bu bölgede çok fazla heyecan ve faaliyet var'' diye konustu.

Hariri'ye yönelik suikastin ardindan gözlerin üzerine çevrildigi Suriye ile ilgili gelismelerin son derece önemli oldugunu vurgulayan Gül, Hariri suikastinin açik ve seffaf biçimde sonuçlandirilmasi gerektigini söyledi. Gül, konuya iliskin olarak, "Suikastin açik, seffaf biçimde sonuçlandirilmasi çok önemli, çünkü BM'nin bir karari vardir. Esas amaç süphesiz, suçlular varsa bunlarin ortaya çikarilmasidir. Bunun için yakin isbirligi gerekiyor. O açidan bunun da farkli mecralara çekilmeden yapilmasi gerekiyor. Bu konu bölgedeki herkesi ilgilendirmektedir'' dedi.

Irak'ta anlasmaya varilan anayasa ve yeni seçimlerle sekillenen siyasi süreci degerlendiren Gül, Irak'ta 15 Aralik'ta yapilmasi beklenen seçimlerin Türkiye'yi çok yakindan ilgilendirdigini söyleyerek, ''Israil'de de yakin zamanda seçimler var. Iç politik gelismelerin Ortadogu baris sürecini etkilememesi çok önemli. Tüm bu konulara iliskin fikirlerimi muhataplarimla paylastim'' seklinde konustu.

Gül, toplantilar boyunca ABD, Ingiltere, Isviçre, Suudi Arabistan, Fas, Misir ve Suriye disisleri bakanlarinin yanisira Avrupa Birligi (AB) Dis Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve çok sayida üst düzey yetkili ile ikili görüsmelerde bulundu.

Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Gül, toplantinin çalisma oturumlarinin ardindan ögleden sonra Manama'dan ayrilarak Türkiye'ye hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious