’Haşema' İngiliz basınında

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Daily Telegraph gazetesi, haşemanın Türk sahillerinde yeni bir moda haline geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haberde, kadının vücudunu boyundan ayaklara kadar kapalı tutan haşemaların, Müslüman kadınlar arasında yaygınlaşmaya başladığını aktardı.

Haşemaların bütün vücudu kapattığı ve başlığı ile da saçları örttüğü belirtilen haberde, haşemaların çok geniş renk ve model alternatifleri sunduğu, hatta son çıkan haşemaların güneş ışığını içeri alarak bronzlaşmaya bile izin verdiği kaydedildi.

Daily Telegraph, haşemanın bu yükselişinin, ülkedeki laik kesim arasında huzursuzluk yarattığını, hatta bazı plajlarda haşemaya yasak geldiği konusunda haberlerin olduğunu aktardı.

25 BİN HAŞEMA SATILDI

Daha önce muhafazakar kadınların vücutlarını sergilemek istemediği için plajlardan uzak durduğu belirtilen haberde, ancak bu sorunun haşema ile aşılmaya başlandığı ifade edildi. Haberde, geçen yıl 25 binden fazla haşemanın satıldığı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün da haşema müşterilerinden olduğu kaydedildi.

Türkiye’den kadınların kıyafetlerinin moda olduğu kadar bir siyasi sorun olduğu da belirtilen haberde, Mustafa Kemal Atatürk’ün modern Türkiye Cumhuriyeti devletini laik bir ülke olarak kurduğunda, başörtüsünün okullarda, üniversitelerde ve kamu kurumlarında yasaklandığı aktarıldı.

Bu yüzden Türkiye’deki bazı bayan öğrencilerin saçlarını perukla kapattığı ifade edilen haberde, bazı genç kızlar için başörtüsünün bir "gençlik isyanı" olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Haberde, "ılımlı İslamcı" Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti’nin kurulduğundan bu yana Müslüman kadınların kendi inançlarını kamu önünde sergileme konusunda daha rahat olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Müslüman plaj kıyafetleri kadar, kadın ve erkeklerin ayrı olduğu, alkollü içki satışının yapılmadığı kamp alanlarının, spaların(kaplıca) ve sahil kenarı tesislerinin artışa geçtiği kaydedildi ve Caprice Hotel bu tesislere örnek olarak gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious