Hedefler tutarsa vergi iner

 Hedefler tutarsa vergi iner.10551
  • Giriş : 18.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümetin çagrisini hatirlatan Osman Arioglu, sunlari söyledi: “Kayit disiligin azalmasi ölçüsünde vergi oranlarinin indirilmesini Basbakanimiz taahhüt etti. Bu birbirlerinden bagimsiz degil, bütçe hedefleri gerçeklestiginde oran indirimi olur. Bir mükellefimiz için en önemli haksiz rekabet kaynagi olan vergi kaçiranlar ile kendisinin bizatihi mücadele etmesidir. Zaman zaman sektör temsilcileri geliyor, bir konuda mutabik kaliyoruz. Mesele KDV oranindan degil, mesele o sektördeki kayit disiligin olusturdugu zararin bu isletmelere dokunmasindan olusuyor.”
Vergi otomasyonuna en son teknoloji ile girdiklerini anlatan Osman Arioglu açiklamalarina söyle devam etti: “Bugün Avrupa ülkelerindeki birçok idarenin önünde gidiyoruz. Mükellefi takipte, vergi denetiminde, veri ambari sistemimiz en önemli ayaklardan birisidir. Bize gelen bilgileri degerlendirme anlaminda, kendi bünyemizde olusturdugumuz metotlarin yani sira Amerikan Gelir Idaresi ile yürüttügümüz bir proje var. AB çerçevesinde Ingiltere Almanya eksenli uygulamalarla olusturdugumuz risk analizlerimiz var.

Naylon fatura devri bitiyor
Risk analizi, veri ambarina gelen bilgileri denetimde en etkili sekilde kullanmak demek. Sadece fis vermemek ile vergi kaçirma dönemi bitti. Fatura vermedim, ben rahatlikla vergi kaçiririm diyen mükelleflerimiz hiç ummadiklari zamanda bizim denetim elemanlarimizla, vergi dairemizle karsilasacaklar. Sadece mali takip dönemimiz bitti, artik parayi da takip ediyoruz. Modern gelir idaresi anlayisinda paranin takibi malin takibinden daha önemlidir. Artik vergi dairelerimiz herkesin attigi adimi biliyor. Noterden, bankalardan, tapudan bütün hareketler bize geliyor. Artik bunlar veri ambari içerisinde yer aliyor. Naylon fatura kesmek üzere faaliyete baslayip birinci ayda normal gidip 2-3 ayda pik yapanlar, 3-5 sene sonra degil, birkaç ay sonra karsilarinda vergi denetim elemanini bulacaklar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious