Hisarcıklıoğlu: Seçimlere böyle giremem

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2007 seçimlerinde,aynı makamdayken siyasete girmeyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İMD'den yapılan açıklamaya göre, delegelerinden 2005 yılından 2009yılına kadar hizmet etmek için yetki aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Başkanken siyaset yapmak bu koltuğa zarar verir.
Erken demiyorum ama TOBB başkanıyken de olmaz. 2009 gelince işime mi dönerim, bir daha mı aday olurum, yoksa siyasete mi girerim bilemiyorum. Bir dönem daha seçilme hakkım var. 2007'de, seçimlerde, bu makamdayken siyasete girmem. Çünkü başkanken siyaset yaparsam Türk sanayi zarar görür'' ifadesini kullandı.

ENERJİ PİYASASININ LİBERE EDİLMESİ

Görüşmede sanayinin önemli girdi maliyetlerinden birini oluşturan enerjinin de gündeme geldiği aktarılan İMD açıklamasında, Hisarcıklıoğlu'nun, hükümetin seçim öncesi programında verdiği sözü tutarak enerji alanını libere etmesi ve buradan elini çekmesi gerektiğini vurguladığı aktarıldı.
Hisarcıklıoğlu, bütün dünyanın elektrik fiyatlarını nasıl düşürdüğünü incelediklerini, gelişmiş ülkelerin 1990'larda elektrik piyasalarını libere ettiklerini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:
''Ana hatlar devlette ve ücretini alıyor. Onun dışında kim üretir,kim satar ilgilenmiyor, sadece kontrol ediyor. Bizde de bu şekilde olması gerekiyor. Doğal gaza baktığımızda İstanbul'da 45 YTL artı KDV,Çorlu'da ise 35 YTL artı KDV.
Arasındaki fark Çorlu'dakinin özel sektörde, İstanbul'dakinin ise devlette olmasından kaynaklanıyor. Çorlu'daki işletme parasını tahsil edemezse devleti ilgilendirmiyor. İstanbul'daki alamazsa, yüksek dağıtım bedelini tüketenler ödüyor. Bu işin köklü çözümü devletin elini işin içinden çekmesinde. Bunun için devlet Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunu (EPDK) kurdu.
AK Parti'nin seçim öncesi programında enerji piyasasını libere etme vaadi vardı. Şimdi bu vaadi yerine getirmesini bekliyoruz.
Elektrik zammını kaldıracak durumumuz yok. Türk sanayicisi dünyanın ikinci pahalı enerjisini kullanıyor. Bir sanayici düşünün ki hem yüksek finansman kullanacak, hem yüksek istihdam sağlayacak, hem yüksek enerji ücreti ödeyecek, hem yüksek vergi verecek sonra da rekabet edecek. Rekabet şartları devlet tarafından haksız hale getiriliyor. Bundan dolayı bu piyasaların düzeltilmesini ve rekabet edilebilir duruma getirilmesini bekliyoruz. Önemli olan piyasayı düzenliyor olmak.''
Türkiye'ye örnek olarak gösterilebilecek Kayseri'de elektrik dağıtımının özel şirket tarafından yapıldığını, Kayseri'de kayıp-kaçakoranının yüzde 8 olduğuna, devletin bulunduğu yerlerde ise yüzde 25'i bulduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, devletin israfının bedelini sanayicinin ödememesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious