'Irak, Afganistan'in birkaç yil gerisinde'

  • Giriş : 18.11.2005 / 00:00:00

ADELAIDE - ABD Savunma Bakani Donald Rumsfeld, Irak'tan askerlerin çekilmeye baslanmasi çagrilarina elestirerek Irak'in Afganistan'dan birkaç yil geride oldugunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önümüzdeki dönemde Irakli güvenlik güçlerinin ülkedeki kontrolü almaya devam edecegini kaydeden Rumsfeld, ABD askerlerinin de Irakli askerleri egitme görevlerine kaydirilacagini ifade etti.


Amerikan halkinin Irak savasina verdigi destek her geçen gün azalirken son olarak Amerikan senatosunun Irak'tan askerlerin gelecek yil çekilmeye baslanmasiyla ilgili bir önergeyi onaylamasinin ardindan ABD'nin Irak'taki askeri varligini savunan Donald Rumsfeld, Irak'in Saddam döneminden sonra büyük ilerleme kaydettigini ve diktatör bir yönetimden kurtuldugunu belirttikten sonra Irak ve Afganistan'i karsilastirdi. Afganistan'in Taliban rejimi altinda ezilen bir ülkeden yeni bir demokratik ve güvenli bir ülkeye dönüstügünü kaydeden ABD Savunma Bakani Irak'in ise Afganistan'in birkaç yil gerisinde oldugunu dile getirdi.


Öte yandan Avutralya ile savunma alaninda isbirligini devam ettirmeye yönelik bir ziyaret için bu ülkede görüsmeler yapan Rumsfeld savas karsitlarinin protesto gösterileriyle karsilandi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious