'Irak disinda 4 milyon göçmen zor kosullarda yasiyor

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

BAGDAT -17 Kas 2005 - Irak'in baskenti Bagdat'ta Göçmen Günü dolayisiyla yapilan törende 4 milyon Iraklinin degisik ülkelerde zor sartlarda yasadigi belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Göçmen Bakanligi bu günü 'Göçmen günü ilan ederek her yil tören düzenlenecegi karar alindigini açikladi. Bagdat'ta yapilan Göçmen Günü toplantisina Cumhurbaskani Temsilcisi Celal El Masta, Ulusal Meclis Baskan Yardimcisi Hüseyin Sehristani ve Göçmen Bakani Suheyla Abid Cafer ile davetliler katildi.


Törende konusan Göçmen Bakani Suheyla Abid Cafer, Irak disinda su an 4 milyon Irakli bulundugunu söyledi. Bakan Cafer, bunlarin disinda çocuk ve kadinlarin da bulundugu çok sayida Iraklinin kamplarda yasam mücadelesi verdigini de kaydetti. Bakan Cafer 'Bunlarin çogu su an Irak'a geri dönmek istiyor. Ancak kendilerine ev, is ve okul ayarlanmasi talebinde bulunuyorlar. Ancak bakanligimizin imkani zayif olmasina ragmen bazi sorunlarini çözmeye çalisiyoruz" dedi


Açiklamadan sonra Irak disina kaçan göçmenlerin yasadiklari olaylari ve geçirdikleri tehlikleri konu eden slayt gösterisi sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious