Irak'taki savaşçı robotlar "isyancı" çıktı

 Irak'taki savaşçı robotlar
  • Giriş : 14.04.2008 / 06:00:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 01:57:14

ABD'nin Irak'ta denemeye başladığı paletli ve otomatik silahlı savaş robotlarının, tatbikatlar sırasında namluyu pek çok kez Amerikalı askerlere yönelttiği, ölümlü kazaların son anda engellendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Teknik arıza ve mühendislik hataları nedeniyle 'isyankar' hareket eden savaş makinelerinin programları, gerekli düzeltme ve geliştirmeler için askıya alındı.

Japonya'daki bir 'RoboBusiness' konferansına katılan Amerikan kara kuvvetleri yetkilisi Kevin Fahey, Özel Silahlar Gözlem ve Keşif Doğrudan Hareket Sistemi (SWORD) bünyesinde üretilen insansız, uzaktan kumandalı askeri araçların, emir verilmediği halde hareket ettiklerini veya ateş açtıklarını söyledi.

5.56 milimetre çapındaki M249 hafif makineli silahlara sahip olan araçların, askerlere yöneldiği zamanlar denemelerin durdurulduğu aktarıldı. Fahey, bütün sorunlara rağmen bu makinelerin, silahlandırılmış insansız keşif uçaklarından daha güvenilir olduğunu kaydetti. Amerikalı uzman, insansız savaş makinelerine güvenebilmek için en az 10-20 yıl geçmesi gerektiğini vurguladı.

SWORD makinelerinin yanı sıra, 7.62 milimetre çapındaki ağır makineli silahlar ve geliştirilmiş güvenlik şartları sunan Modüler Gelişmiş Silahlı Robotik Sistem (MAARS) robotlarının da 1 yıl içinde denenmesine başlanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious