“Kayseri'nin dogal ve tarihi zenginliklerini dünyaya pazarlayacagiz”

  • Giriş : 12.11.2005 / 00:00:00

KAYSERI - Kayseri Büyüksehir Belediye Baskani Mehmet Özhaseki kentin zengin bir turizm potansiyeline sahip olmasina karsin bu zenginlikten yeterince yararlanilamadigini için önemli ölçüde ekonomik kayiplara ugradigini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ilin sahip oldugu turizm degerlerini ön plana çikaracak çalismalar baslattiklarini dile getiren Baskan Özhaseki, Kayseri'nin genel ticari yapisi ve sanayi ile bilinen bir sehir konumunda oldugunu vurguladi.

Baskan Özhaseki, sehircilik anlaminda da sorunlari oldugunun söylenemeyecegini ifade ederek, "Ancak bu, büyüyüp gelisen sehrin el atilmasi gereken çok önemli bir sorunu var. Dogal güzelliklerine, tarihsel zenginliklerine bugüne kadar el atilamamis. Kisaca belirtmek gerekirse Kayseri, Anadolu'nun ortasinda birbirinden alimli dogal güzellikleri ve tarihi eserleriyle basli basina bir marka. Biz, büyüksehir belediyesi olarak bu güzellikleri tek tek ortaya çikartacak ve dünyaya pazarlayacak çalismalar baslattik" diye konustu.

Özhaseki, ildeki ticari hareketlilik ile sanayilesmenin, zengin turizm potansiyelinin devreye sokulmasiyla daha da gelisecegine inandiklarini açikladi.

Uluslararasi firmalarla etüt ve planlama çalismalari yaptiklarinin altini çizen Özhaseki, "Turizmde çok büyük bir yapilanma için harekete geçtik. Gerekirse dis sermayeden de yararlanarak, dünya insanlarinin hayranlikla izleyecegi bu degerleri ortaya çikaracak ve turizme kazandiracagiz. Erciyes Dagi, sadece dogal güzellik degil ayni zamanda Kayseri'ye hayat veren her mevsim dag ve kis sporlarinin rahatlikla yapilabildigi bir mekan. Keza, tüm dünyanin ilgisini çeken Sultansazligi Kus Cenneti, Hacer Ormanlari ve Kapuzbasi Selaleleri. Sehir merkezinde çok sayida tarihi eser var. Onlarca medeniyete ev sahipligi yapmis bir sehir olan Kayseri'de sadece Cumhuriyet Meydani'nda 5 medeniyete ait eseri ayni anda görebilirsiniz. Kayseri'ye özgü bu görüntü, dünyanin baska hiçbir yerinde yok. Roma'ya gidin, 200 yillik bir dönem kapsayan ayni medeniyete ait onlarca eser görürsünüz" dedi.

Baskan Özhaseki, 20 yil sonra görmek nasil bir Kayseri görülmesi gerektigini ise söyle tarif etti: "Önce sehirdeki imar bütünlügünün saglanmasi gerekliydi. Önceden iki metropol ilçe ve etrafindan bize bagli olmayan çok sayida belde belediyesi vardi. Bu durum imar ve altyapi bütünlügüne engel oluyordu. Etrafimizdaki bu beldeler yasa ile büyüksehir sinirlari içine dahil olunca, imar ve altyapi bütünlügünü saglama sansi yakaladik. Simdi bunun üzerinde titizlikle çalisiyoruz. Sonuçta kimlikli bir kent çikacak ortaya"

'Bunun yaninda turizm degerlerini ortaya koymus ve insanlarin bu konuda merkez olarak gördükleri bir sehir olma istegimiz var' diyen Baskan, sunlari anlatti: "Uluslararasi bir kayak merkezi olmus Erciyes, su sporlarinin yapildigi Yamula Baraj Gölü, kültür-sanat merkezi olmus bir Kayseri Kalesi. Ve sehrin dört bir yaninda piril piril ayakta duran tarihi eserleriyle bir Kayseri. Dahasi, insanlarin geçimini sagladigi ticaret ve sanayi sektörüne destek vererek, daha çok fabrika ve sanayi tesisi kurulmasi, yasantiyi kolaylastiracak yatirim ve hizmetlerin devami ve bütün bunlar bir araya geldiginde 20 yil sonra, keyifle yasanacak sehir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious